REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Watykan. Ksiądz Waldemar Chrostowski laureatem Nagrody Ratzingera

Watykan. Ksiądz Waldemar Chrostowski laureatem Nagrody Ratzingera

-

Biblista ksiądz profesor Waldemar Chrostowski, zaangażowany w dialog katolicko-żydowski i polsko-żydowski został tegorocznym laureatem Nagrody Ratzingera – ogłoszono we wtorek w Watykanie. Nagrodę przyznano też francuskiej profesor Anne-Marie Pelletier.

Ksiądz Waldemar Chrostowski fot.Sławek's - Flickr/Wikipedia
Ksiądz Waldemar Chrostowski fot.Sławek’s – Flickr/Wikipedia

REKLAMA

Laureaci otrzymają po 50 tysięcy euro. Nagroda została ustanowiona w 2010 roku przez watykańską Fundację Josepha Ratzingera – Papieża Benedykta XVI.

Na wtorkowej konferencji w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej laureatów Nagrody Ratzingera przedstawił przewodniczący komitetu naukowego fundacji kardynał Camillo Ruini.

Kardynał Ruini, emerytowany papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej podkreślił, że urodzony w 1951 roku ksiądz Chrostowski jest pierwszym Polakiem, wyróżnionym nagrodą Ratzingera. Przypomniał, że dorobek naukowy laureata jest ogromny. Kardynał Ruini wymienił m.in. jego książkę „Prorok wobec dziejów. Interpretacje dziejów Izraela w Księdze Ezechiela” oraz inne publikacje na temat Żydów i judaizmu.

Ksiądz Chrostowski studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, a także na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

W 2005 roku został profesorem zwyczajnym nauk teologicznych. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kieruje Instytutem Nauk Biblijnych. Wykładał także na uniwersytetach w kraju i za granicą, między innymi w Kijowie.

Zwraca się uwagę na zaangażowanie księdza Chrostowskiego w dialog międzyreligijny. Był wiceprzewodniczącym Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Druga laureatka czwartej edycji Nagrody Ratzingera to profesor Anne-Marie Pelletier z Francji, biblistka, religioznawca, wykładowczyni hermeneutyki oraz teologii małżeństwa. (PAP)

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks