REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatWatykan. Choinka z Abruzji i szopka z Friuli-Wenecji Julijskiej na placu Świętego...

Watykan. Choinka z Abruzji i szopka z Friuli-Wenecji Julijskiej na placu Świętego Piotra

-

Choinka z włoskiego regionu Abruzja i wykonana całkowicie z drewna szopka z miejscowości Sutrio we Friuli-Wenecji Julijskiej to tegoroczna świąteczna dekoracja na placu Świętego Piotra. Trwają tam przygotowania przed sobotnią uroczystością zapalenia świateł na świerku i odsłonięcia szopki.

Tysiące wiernych, którzy przybędą do Watykanu na południowe spotkanie z papieżem Franciszkiem w rozpoczynający się w niedzielę Adwent, poczują już przedświąteczną atmosferę.

REKLAMA

Koło obelisku dekorowany jest świerk biały, przywieziony z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji, której początki sięgają średniowiecza. Położona jest w pobliżu rezerwatu przyrody. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z pobliskiego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

fot. FABIO FRUSTACI/EPA-EFE/Shutterstock

W szopce z prowincji Udine w krainie Carnia na północnym wschodzie Włoch, ustawionych zostanie łącznie 18 figur na powierzchni 116 metrów kwadratowych. Oświetli ją 50 lamp. Całość waży 16 ton. 

To dzieło grupy artystów specjalizujących się w rzeźbie w drewnie. Jest wśród nich mieszkający od ponad 20 lat we Włoszech Ołeksander Sztejninher z Ukrainy. 

Sutrio słynie z rzeźb w drewnie i jego obróbki. Przywieziona z tej miejscowości szopka w kształcie półkuli została wykonana w duchu zrównoważonego rozwoju środowiska, co bliskie jest papieżowi. 

Figurkę Dzieciątka Jezus wyrzeźbiono wykorzystując drzewo, które runęło podczas katastrofalnego w skutkach huraganu na włoskiej północy przed czterema laty. 

Żadne drzewo nie zostało ścięte specjalnie po to, by wykonano z niego figury. Drewno pozyskano z planowanej ścinki drzew – wyjaśniono w Watykanie. 

Ustawione zostaną też figury przedstawiające tradycyjne postaci typowe dla krainy Carnia: stolarza, tkaczki i obnośnego sprzedawcy, wędrującego z drewnianą skrzynią na plecach.

Szczególną wymowę będą miały figury dwóch mężczyzn: jeden z nich pomaga drugiemu podnieść się, by mógł wyruszyć w dalszą wędrówkę do Groty Betlejemskiej. Scena ta symbolizuje solidarność i niesienie pomocy.

W Auli Pawła VI, gdzie odbywają się papieskie audiencje, stać będzie zaś szopka z Gwatemali.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na placu Świętego Piotra wprowadził św. Jan Paweł II w 1982 roku. 

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

REKLAMA

2097753936 views

REKLAMA

REKLAMA

2097754170 views

REKLAMA

REKLAMA

2099550562 views

REKLAMA

2097754313 views

REKLAMA

2097754414 views

REKLAMA

2097754524 views