REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaReligiaWatykan. Benedykt XVI kończy 88 lat

Watykan. Benedykt XVI kończy 88 lat

-

Benedykt XVL (z lewej) i papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/EPA
Benedykt XVL (z lewej) i papież Franciszek fot.Maurizio Brambatti/EPA

88 lat kończy w czwartek emerytowany papież Benedykt XVI. Od swej abdykacji w lutym 2013 r. mieszka w dawnym budynku klasztornym w Ogrodach Watykańskich. Urodziny spędza z bratem, 91-letnim księdzem Georgiem Ratzingerem, który przyjechał do niego z Ratyzbony.

REKLAMA

Radio Watykańskie podało, że o urodzinach swego poprzednika pamiętał papież Franciszek, który na początku porannej mszy w Domu świętej Marty powiedział: “Chciałbym przypomnieć, że dzisiaj są urodziny papieża Benedykta XVI. Dedykowałem mu mszę i zachęcam wszystkich do modlitwy za niego, by Pan go wspierał i obdarzył go radością i szczęściem”.

Sekretarz emerytowanego papieża, który mieszka z nim w byłym klasztorze Mater Ecclesiae, a zarazem prefekt Domu Papieskiego Franciszka, arcybiskup Georg Gaenswein powiedział dziennikowi “La Repubblica”, że przed ponad dwoma laty próbował nakłonić Benedykta XVI do tego, by nie ustępował z urzędu. “Ale natychmiast zobaczyłem i zrozumiałem, że nie można go do tego przekonać” – przyznał w opublikowanym w czwartek wywiadzie.

“To była decyzja podjęta z taką jasnością i spokojem, że wszystkie lęki i zmartwienia znikały i niepotrzebne było to, by on coś jeszcze powiedział” – podkreślił abp Gaenswein.

Jego zdaniem dwa ostatnie lata pontyfikatu Josepha Ratzingera, które były wyjątkowo burzliwe z powodu informacji o konflikcie w watykańskiej hierarchii oraz masowego wycieku tajnych dokumentów, “kosztowały go wiele sił”. “Ale to nie był powód ustąpienia. To nie była ucieczka” – podkreślił niemiecki dostojnik.

Benedykt XVI “był przekonany, że pasterz nie powinien nigdy uciekać, także przed wilkami, gdyby je spotkał. To jest klucz do właściwego zrozumienia jego decyzji. Nie uciekł, ale zwyczajnie i z pokorą przyznał, że nie ma już sił, by kierować Kościołem Chrystusa” – oświadczył abp Georg Gaenswein.

Zapytany o to, czy poprzedni papież dalej pisze książki, przytoczył jego słowa: “Gdybym miał siły, by jeszcze pisać, nie zrezygnowałbym z papiestwa”.

Wcześniej, tuż przed samymi urodzinami papieża emeryta, abp Gaenswein udzielił wywiadu telewizji Mediaset, w którym powiedział m.in., że “Benedykt myśli o śmierci i przygotowuje się na śmierć”. “Jasne jest, że człowiek, który kończy 88 lat myśli o tym” – dodał. Zastrzegł jednocześnie, że papież senior ma jasny umysł i jest w dobrej formie; ma tylko problemy z nogami.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116420271 views

REKLAMA

REKLAMA

2116420479 views

REKLAMA

REKLAMA

2118216855 views

REKLAMA

2116420596 views

REKLAMA

2116420683 views

REKLAMA

2116420777 views