0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatW zachodniej Rosji trwają ćwiczenia z wykorzystaniem broni precyzyjnej

W zachodniej Rosji trwają ćwiczenia z wykorzystaniem broni precyzyjnej

-

Na terytorium Zachodniego Okręgu Wojskowego trwają ćwiczenia z wykorzystaniem broni precyzyjnej, w tym pocisków balistycznych krótkiego zasięgu Iskander-M i bombowców dalekiego zasięgu – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej. 

Rosyjscy żołnierze rozładowują czołgi T-72 z pociągów w pobliżu Symferopola na Ukrainie fot.Sergei Ilnitsky/PAP/EPA
Rosyjscy żołnierze rozładowują czołgi T-72 z pociągów w pobliżu Symferopola na Ukrainie fot.Sergei Ilnitsky/PAP/EPA

REKLAMA

Według resortu obrony Rosji manewry rozpoczęły się w piątek, 27 maja, i potrwają do czwartku, 5 czerwca. Ministerstwo Obrony FR nie sprecyzowało, w którym konkretnie regionie odbywają się te “taktyczne ćwiczenia”.

Zachodni Okręg Wojskowy został utworzony we wrześniu 2010 roku w wyniku połączenie Leningradzkiego i Moskiewskiego Okręgu Wojskowego. W jego skład wchodzą też floty – Północna i Bałtycka. Jego częścią jest graniczący z Polską i Litwą obwód kaliningradzki.

Resort obrony Rosji podał, że podczas manewrów “ćwiczone będzie rażenia bronią precyzyjną z ziemi i powietrza krytycznie ważnych obiektów umownego przeciwnika”.

Iskandery to lądowe pociski balistyczne na mobilnej platformie samochodowej. W wersji dla armii rosyjskiej mają zasięg 380-500 km. Mogą też przenosić ładunki nuklearne.

Dywizjon takich rakiet liczy co najmniej trzy wyrzutnie. W jego skład wchodzą też pojazdy dowodzenia i obsługi technicznej rakiet oraz wyrzutni, samobieżna stacja diagnostyczno-remontowa dla środków łączności i automatyzacji dowodzenia, jak również pojazd socjalny dla załogi.

Przekazując komunikat resortu obrony Rosji, państwowa agencja prasowa RIA-Nowosti przypomniała, że w przeszłości władze w Moskwie niejednokrotnie wspominały o rozmieszczeniu Iskanderów w obwodzie kaliningradzkim. “Krok ten Moskwa rozważa jako odpowiedź na instalowanie w Europie Wschodniej amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej” – podała.

RIA-Nowosti odnotowała, że w grudniu 2013 roku prezydent FR Władimir Putin oświadczył, że decyzja o rozmieszczeniu Iskanderów w Kaliningradzie jeszcze nie zapadła, a rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow doprecyzował, że “to wojskowi zdecydują, kiedy nastąpi taka konieczność”.

“Dyskusja o możliwym rozmieszczeniu Iskanderów (w obwodzie kaliningradzkim) weszła w nową fazę w tym roku po oświadczeniu NATO o bezprecedensowym w ocenie Ministerstwa Obrony FR wzroście aktywności sił zbrojnych USA i NATO w Europie Wschodniej” – poinformowała RIA-Nowosti.

W grudniu 2013 roku resort obrony Rosji oficjalnie potwierdził, że rakiety Iskander są rozmieszczone na terytorium Zachodniego Okręgu Wojskowego. W jego ocenie, nie narusza to żadnych umów czy uzgodnień międzynarodowych. Polskie MSZ oświadczyło wówczas, że plany ulokowania rakiet Iskander w obwodzie kaliningradzkim są niepokojące i Polska wielokrotnie dawała temu wyraz. (PAP)

REKLAMA

2127117813 views

REKLAMA

REKLAMA

2127117830 views

REKLAMA

REKLAMA

2128914150 views

REKLAMA

2127117840 views

REKLAMA

2127117844 views

REKLAMA

2127117848 views