REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatW Moskwie upamiętniono ofiary nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau

W Moskwie upamiętniono ofiary nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau

-

“Niemiecki nazistowski obóz śmierci – obóz koncentracyjny Auschwitz” – to tytuł wystawy otwartej w czwartek w Centralnym Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na Górze Pokłonnej w Moskwie.

Otwarciu wystawy, opowiadającej o tragicznej historii i ofiarach Auschwitz-Birkenau, towarzyszyła międzynarodowa konferencja poświęcona 70. rocznicy wyzwolenia tego hitlerowskiego obozu śmierci przez Armię Czerwoną.

REKLAMA

Na ekspozycję, przygotowaną we współpracy z polskim Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, złożyły się kopie zdjęć i materiałów archiwalnych pochodzących z zasobów tej placówki.

W konferencji – oprócz byłych więźniów Auschwitz-Birkenau – uczestniczyli m.in. prezes Światowego Kongresu Rosyjskojęzycznych Żydów Borys Szpigiel, prezes Rosyjskiego Kongresu Żydów Jurij Kanner, prezes Fundacji Holokaust Ałła Gerber, deputowany do Dumy Państwowej generał Michaił Moisiejew, a także rosyjscy i zagraniczni historycy, muzealnicy oraz archiwiści.

Wśród obecnych byli też ambasador RP w Federacji Rosyjskiej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Mirosław Obstarczyk.

Uczestnicy konferencji mówili o konieczności pielęgnowania pamięci historycznej, przeciwdziałania nazizmowi, ksenofobii i antysemityzmowi, a także o czynie żołnierzy Armii Czerwonej, którzy wyzwolili ten niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny.

Dyrektor Centralnego Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Władimir Zabarowski przypomniał, że Auschwitz-Birkenau w Rosji znany jest jako obóz w Oświęcimiu. “Słowo +Oświęcim+ zna każdy obywatel Rosji od wieku szkolnego. Symbolizuje ono najstraszniejszą zbrodnię nazistowskich Niemiec. Naszym zadaniem jest zachowanie pamięci o tej tragedii dla przyszłych pokoleń” – oznajmił.

Z kolei Pełczyńska-Nałęcz oświadczyła, że Auschwitz-Birkenau “jest symbolem najokrutniejszej zbrodni popełnionej przez ludzi na ludziach”. Zauważyła, że 70. rocznica wyzwolenia tego hitlerowskiego obozu śmierci jest prawdopodobnie ostatnią okrągłą rocznicą, która może być obchodzona z udziałem jego byłych więźniów i to oni znajdą się w centrum uroczystości.

Polska ambasador podkreśliła, że “rocznica przypada w momencie, gdy w Europie znów pojawiły się linie podziałów”. “Tym ważniejsza jest pamięć o tamtej tragedii. Ważne jest, by ta rocznica nas łączyła, a nie dzieliła” – powiedziała.

Mianem Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Rosji określa się tę część II wojny światowej, w której ZSRR walczył po stronie koalicji antyhitlerowskiej (lata 1941-45).

Wyzwolenie KL Auschwitz nastąpiło 27 stycznia 1945 r. Bramy obozu otworzyli żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

fot.Jacek Bednarczyk/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128649718 views

REKLAMA

REKLAMA

2128649734 views

REKLAMA

REKLAMA

2130446053 views

REKLAMA

2128649743 views

REKLAMA

2128649747 views

REKLAMA

2128649751 views