REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoW Genewie rozpoczęło się dochodzenie ws. postępowania WHO wobec pandemii

W Genewie rozpoczęło się dochodzenie ws. postępowania WHO wobec pandemii

-

W Genewie, która jest siedzibą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powołano w czwartek zespół mający zbadać, jak organizacja ta radziła sobie z pandemią koronawirusa. Tym samym rozpoczęło się dochodzenie, którego domagały się kraje należące do WHO – podaje AP.

Niezależny zespół, na czele którego stanęły dwie przewodniczące – była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf i była premier Nowej Zelandii Helen Clark, ma za zadanie przeanalizować postępowanie WHO po wybuchu pandemii, a zwłaszcza na jej pierwszym etapie.

REKLAMA

Panel ekspertów będzie miał pełen dostęp do wewnętrznej dokumentacji, materiałów i maili WHO – zapowiedziały Sirleaf i Clark podczas briefingu dla mediów.

Wśród 11 członków komisji są między innymi renomowany chiński lekarz dr Zhong Nanshan, który pierwszy publicznie potwierdził, że koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka, Mark Dybul, który był szefem Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią, była prezes organizacji Lekarze Bez Granic Joanne Liu i David Miliband, były szef brytyjskiej dyplomacji, obecnie dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC). AFP przypomina, że Liu zasłynęła z bardzo krytycznej oceny postępowania WHO podczas epidemii eboli.

Pierwsze spotkanie panelu ekspertów odbędzie się 17 września, a następnie jego posiedzenia będą się odbywały co sześć tygodni do kwietnia. Szefowe komisji spodziewają się, że w listopadzie zespół będzie mógł zdać sprawę ze swych pierwszych ustaleń. Pełen raport końcowy ma zostać przygotowany w przyszłym roku, na razie jednak nie podano dokładnego terminu.

Większość krajów należących do WHO od maja domagała się przeprowadzenia dochodzenia w sprawie postępowania tej organizacji wobec koronawirusa i krytykowała ją za zbyt późne ogłoszenie pandemii. Pojawienie się nowego wirusa zdiagnozowano w Chinach w grudniu 2019 roku, a WHO dopiero 30 stycznia ogłosiła stan globalnego zagrożenia epidemicznego. W lipcu zapowiedziano utworzenie zespołu dochodzeniowego.

Pod koniec maja prezydent USA Donald Trump oznajmił, że Stany Zjednoczone zrywają relacje z WHO; organizacji tej zarzucił, że jej reakcja na wybuch epidemii nie była odpowiednia. Powiedział, że Chiny „całkowicie kontrolują” WHO. Oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

W czerwcu Associated Press ustaliła, że w styczniu przez kilka tygodni Chiny opóźniały przekazanie WHO szczególnie ważnych informacji na temat wirusa, łącznie z jego sekwencją genetyczną. Nagrania ze spotkań WHO dowodzą, że wysokiej rangi pracownicy organizacji narzekali na postawę Pekinu i brak danych z Chin, jednak szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus publicznie chwalił ten kraj za szybkie dostarczanie przejrzystych informacji.

Prace panelu ekspertów finansowane są przez WHO; jego siedzibą będzie Genewa, a na czele personelu pracującego dla komisji stanie dr Anders Nordstrom, który pełnił obowiązki dyrektora generalnego organizacji.(PAP)

REKLAMA

2102919796 views

REKLAMA

2102920029 views

REKLAMA

2104716421 views

REKLAMA

2102920172 views

REKLAMA

2102920272 views

REKLAMA

2102920380 views