REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatW. Brytania. Szydło i May oddały hołd polskim lotnikom

W. Brytania. Szydło i May oddały hołd polskim lotnikom

-

Złożenie wieńców przed Pomnikiem Polskich Lotników w Northolt na przedmieściach Londynu  fot.Radek Pietruszka/EPA
Złożenie wieńców przed Pomnikiem Polskich Lotników w Northolt na przedmieściach Londynu
fot.Radek Pietruszka/EPA

Premier Polski Beata Szydło i premier Wielkiej Brytanii Theresa May w poniedziałek złożyły wieńce przed Pomnikiem Polskich Lotników w Northolt na przedmieściach Londynu.

REKLAMA

Szefowa polskiego rządu przybyła w poniedziałek do Londynu wraz z członkami swojego gabinetu, by odbyć pierwsze w historii polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe.

Wizyta rozpoczęła się od powitania przez premier May członków polskiego rządu na lotnisku w bazie RAF w Northolt. Następnie szefowe obu rządów udały się przed Pomnik Polskich Lotników, gdzie oddały hołd polskim pilotom walczącym w II wojnie światowej.

Monument w Northolt nieopodal bazy RAF upamiętnia m.in. polskich lotników Dywizjonu 303, którzy w czasie bitwy o Anglię zestrzelili 101 niemieckich samolotów. Pomnik został wzniesiony w 1948 r. Co roku we wrześniu jest jednym z głównych miejsc obchodów rocznicy bitwy o Anglię.

Wraz z szefową polskiego rządu do Londynu przybyli: wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wiceminister nauki Łukasz Szumowski.

To pierwsze konsultacje między rządami Polski i Wielkiej Brytanii. Poza Warszawą Londyn prowadzi rozmowy w tym formacie jedynie z Paryżem. Z inicjatywą zorganizowania konsultacji międzyrządowych wyszła szefowa polskiego rządu podczas wizyty premier May w lipcu w Warszawie.

Tematem poniedziałkowym rozmów ma być m.in. realizacja postanowień szczytu NATO w Warszawie oraz sytuacja Polaków mieszkających na Wyspach.

Szydło i May wezmą również udział w spotkaniu z Polonią.

Z Londynu Magdalena Cedro (PAP)

REKLAMA

2117986304 views

REKLAMA

2117986442 views

REKLAMA

REKLAMA

2119782803 views

REKLAMA

2117986530 views

REKLAMA

2117986603 views

REKLAMA

2117986670 views