REKLAMA

2132061054 views

REKLAMA

2132061052 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaW Brukseli spotkanie Blinkena z von der Leyen; rozmowy m.in. o Rosji i...

W Brukseli spotkanie Blinkena z von der Leyen; rozmowy m.in. o Rosji i Chinach

-

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w środę późnym popołudniem z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Jak powiedział szef amerykańskiej dyplomacji, USA omawiają z UE kwestie dotyczące m.in. walki z pandemią, Rosji, Chin i odbudowy gospodarczej.

„Prezydent Joe Biden powiedział, że USA będą współpracowały blisko z sojusznikami i partnerami z Unii Europejskiej na całym kontynencie, aby odpowiedzieć na wspólne wyzywania i realizować wspólny cel, jakim jest wolna i pokojowa Europa” – powiedział sekretarz stanu USA przed spotkaniem.

REKLAMA

Jak dodał, USA konsultują z UE takie kwestie, jak walka z pandemią, walka ze zmianami klimatu, relacje z Rosją, Chinami oraz odbudowa gospodarcza. „Stoimy razem w obronie naszych wspólnych wartości” – zaznaczył Blinken.

Von der Leyen powiedziała, że Stany Zjednoczone są ważnym i cenionym partnerem Unii Europejskiej. “Chcemy stworzyć nową agendę UE-USA, aby sprostać wyzwaniom, ale także wykorzystać możliwości naszych czasów. Pańska dzisiejsza obecność tutaj jest bardzo wyraźnym znakiem, że mamy te same ambicje” – zaznaczyła, zwracając się do Blinkena.

Jak powiedziała, wspólnym, najpilniejszym priorytetem jest zajęcie się pandemią koronawirusa i jej konsekwencjami dla gospodarki. “Wiemy, że żaden region na świecie nie będzie bezpieczny, jeśli wszystkie nie będą bezpieczne. Dlatego z niecierpliwością czekam na współpracę (z USA – PAP) w zakresie wzmacniania globalnych łańcuchów dostaw szczepionek. Wszyscy musimy przygotować się na potencjalne (nowe) warianty. (…) Musimy połączyć siły przeciwko wirusowi” – podkreśliła.

Szefowa KE przypomniała, że w marcu wraz z prezydentem Bidenem uzgodniła zawieszenie na cztery miesiące wszystkich taryf nałożonych w sporach Airbus-Boeing. “Jest to pozytywny i ważny krok, ale nadal obowiązują inne taryfy i szersze kwestie, którymi należy się zająć, na przykład reforma wielostronnego systemu handlu. Z niecierpliwością czekam na dyskusję, jak kształtować nasz program w zakresie handlu i technologii oraz jak wykorzystać wspólny potencjał” – powiedziała.

“Zmiany klimatyczne pozostają kluczowym wyzwaniem naszych czasów. Z całego serca gratulujemy prezydentowi Bidenowi (podjęcia decyzji o) ponownym przystąpieniu (USA) do porozumienia paryskiego. (…) Unia Europejska i Stany Zjednoczone muszą opracować prawdziwe rozwiązania, zwiększyć innowacyjność, wyznaczyć ambitne cele i współpracować, aby je osiągnąć” – powiedziała Niemka.

Rozmowy z Blinkenem – jak dodała – dotyczą też polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym Chin, Rosji, relacji z Turcją, ale także relacji z Bałkanami Zachodnimi oraz krajami Partnerstwa Wschodniego i południowego sąsiedztwa.

“Dzielimy wspólne obawy i powinniśmy szukać możliwości współpracy poza naszymi granicami. Silniejsze wspólne wysiłki między nami są niezbędne, aby skutecznie stawić czoło tym wyzwaniom” – podsumowała.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

REKLAMA

2129396476 views

REKLAMA

REKLAMA

2129396491 views

REKLAMA

REKLAMA

2131192811 views

REKLAMA

2129396501 views

REKLAMA

2129396504 views

REKLAMA

2129396508 views