REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoUSA, W. Brytania i Niemcy wzywają Chiny do zaprzestania prześladowań Ujgurów

USA, W. Brytania i Niemcy wzywają Chiny do zaprzestania prześladowań Ujgurów

-

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Niemcy wezwały w środę Pekin do zaprzestania represji wobec muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej w regionie Sinciang, na północnym zachodzie Chin.

Apel został wystosowany podczas nieformalnej wideokonferencji w ONZ, której zwołanie było mocno krytykowane przez Pekin.

REKLAMA

“W Sinciangu ludzie są torturowani, kobiety są przymusowo sterylizowane” – mówiła ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield podczas sesji, zorganizowanej przez Waszyngton, Londyn i Berlin wspólnie z organizacją pozarządową Human Rights Watch.

“Wielu Ujgurów i innych grup etnicznych jest zmuszanych do pracy aż do wyczerpania przy produkcji ubrań i towarów na zlecenie państwa – dodała Thomas-Greenfield. – Będziemy nadal sprzeciwiać się i mówić o tym otwarcie, dopóki chiński rząd nie zakończy swoich zbrodni przeciwko ludzkości oraz ludobójstwa Ujgurów i innych mniejszości w Sinciangu”.

Brytyjska ambasador przy ONZ Barbara Woodward potwierdziła, że “istnieją dowody na arbitralne masowe zatrzymania, zaginięcia, przypadki tortur, pracę przymusową i powszechną sterylizację w Sinciangu”.

“Jesteśmy tu dzisiaj, aby stawić czoła tym faktom. I poprosić Chiny o umożliwienie natychmiastowego i nieograniczonego dostępu do tego regionu dla Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka” – powiedziała Woodward.

“Wzywamy Chiny do przestrzegania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i zburzenia obozów przetrzymywania” – zaapelował ambasador Niemiec przy ONZ Christoph Heusgen. “Jeśli nie masz nic do ukrycia, dlaczego w końcu nie udzielisz nieograniczonego dostępu Wysokiemu Komisarzowi ds. Praw Człowieka?” – zapytał niemiecki dyplomata.

Zdaniem Human Rights Watch, z dostępem do Sinciangu lub bez niego, potrzebne jest przeprowadzenie dochodzenia w tym regionie. Organizacja wezwała wszystkich członków ONZ do wywarcia presji na Chiny, aby “położyły kres zbrodniom przeciwko ludzkości” i przeciwko mniejszościom w tym regionie.

W poniedziałek Chiny zażądały odwołania tej wideokonferencji, zdaniem Pekinu “opartej na czystych kłamstwach i politycznych uprzedzeniach” i zapewniły, że sytuacja w Sinciangu “nigdy nie była tak dobra, jak obecnie”.

Równolegle z nieformalną wideokonferencją w ONZ briefing w sprawie sytuacji w Sinciangu zorganizował Waszyngton. Daniel Nadel z Biura Wolności Międzynarodowej Departamentu Stanu powiedział, że “chiński rząd przekształcił swoją zachodnią prowincję Sinciang w więzienie na świeżym powietrzu”.

“Ruchy tamtejszych ludzi są dokładnie śledzone. Są opiekunowie, którzy zostali przydzieleni do życia wraz z Ujgurami, aby mieć ich na oku. Są ludzie idący na rynek, którzy sprawdzają Ujgurów za każdym razem, gdy ci idą do innego straganu” – mówił Nadel, który przyznał, że Departament Stanu USA przygotował raport, krytykujący prześladowania mniejszości religijnych w Chinach.

Raport ten, stanowiący coroczną aktualizację na temat wolności religijnej na świecie, zawiera również szczegóły dotyczące prześladowań grupy duchowej Falun Gong w Chinach.

Chiny w w 2017 roku ogłosiły program walki z terroryzmem, separatyzmem i islamskim ekstremizmem. Według ekspertów ONZ w ramach tej kampanii do pozaprawnych obozów internowania w Sinciangu mogło trafić nawet ponad milion Ujgurów i innych muzułmanów. Pojawiły się też doniesienia o pracy przymusowej w fabrykach i na polach bawełny, o gwałtach, torturach, indoktrynacji, przymusowych aborcjach i sterylizacjach.

Chiny konsekwentnie odrzucają oskarżenia i twierdzą, że w obozach tych przeprowadzane są szkolenia zawodowe oraz że służą one do zwalczania ekstremizmu. (PAP)

REKLAMA

2123104658 views

REKLAMA

REKLAMA

2123104675 views

REKLAMA

REKLAMA

2124900995 views

REKLAMA

2123104685 views

REKLAMA

2123104691 views

REKLAMA

2123104695 views