REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaAmerykaUSA i Rosja uzgodniły rozpoczęcie rozmów o kontroli zbrojeń strategicznych

USA i Rosja uzgodniły rozpoczęcie rozmów o kontroli zbrojeń strategicznych

-

USA i Rosja uzgodniły rozpoczęcie w czerwcu rozmów o kontroli strategicznych zbrojeń nuklearnych i zaprosiły Chiny do wzięcia w nich udziału – poinformował w poniedziałek na Twitterze specjalny przedstawiciel prezydenta USA Donalda Trumpa ds. kontroli zbrojęn Marshall Billingslea.

“Dzisiaj uzgodniliśmy z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Rjabkowem czas i miejsce negocjacji na temat broni nuklearnej w czerwcu. Chiny są również zaproszone. Czy Chiny pojawią się (przy stole rokowań) i czy będą negocjować w dobrej wierze ?”- – napisał Billingslea.

REKLAMA

Według anonimowego źródła w administracji USA, na które powołuje się Associated Press, rozmowy mają rozpocząć się 22 czerwca.

Jedyny obowiązujący jeszcze między USA i Rosją układ rozbrojeniowy – Nowy Układ o Redukcji Zbrojeń Strategicznych (START) wygasa w lutym przyszłego roku. Rosja zaproponowała jego przedłużenie, ale Trump chce aby był to układ trójstronny z udziałem Chin.

Jednak Pekin, który rozbudowuje swój arsenał nuklearny, ale nie dysponuje jeszcze takim potencjałem jak Rosja i USA, nie wykazuje zbytniego zainteresowania negocjacjami na ten temat. Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył w styczniu br., że Pekin “nie zamierza” brać udziału w trójstronnych rokowaniach.

Strona rosyjska i wielu ekspertów ds. kontroli zbrojeń uważają, że Chiny, jako wzrastająca potęga nuklearna, powinny być stroną nowego układu. Przeważa jednak pogląd, że obecny układ powinien zostać przedłużony ponieważ pozostało już zbyt mało czasu aby wynegocjować nowy, zwłaszcza obejmujący – po raz pierwszy – Chiny.

Układ START ogranicza liczbę amerykańskich i rosyjskich głowic bojowych i środków ich przenoszenia. Gdyby wygasł bez przedłużenia znaczyłoby to, że po raz pierwszy od 50 lat oba mocarstwa mogłyby bez żadnej kontroli rozbudowywać swój arsenał nuklearny.

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził niedawno nową strategię odstraszania nuklearnego, która nie wyklucza użycia broni nuklearnej w odpowiedzi na atak konwencjonalny na ważne rosyjskie obiekty. (PAP)

REKLAMA

2122595660 views

REKLAMA

REKLAMA

2122595677 views

REKLAMA

REKLAMA

2124391997 views

REKLAMA

2122595687 views

REKLAMA

2122595693 views

REKLAMA

2122595697 views