REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat USA demonstrują siłę nad Koreą Płd. po próbach nuklearnych Pjongjangu

USA demonstrują siłę nad Koreą Płd. po próbach nuklearnych Pjongjangu

-

Amerykański bombowiec B52 dalekiego zasięgu przeleciał w niedzielę nad sojuszniczą Koreą Południową w ramach demonstracji sił amerykańskiej armii. Działanie jest odpowiedzią na próbę nuklearną Korei Północnej – poinformowały amerykańskie siły zbrojne.

Bombowiec B52 Stratofortress, który może transportować broń jądrową, przeleciał nad wojskową bazą lotniczą Osan w Korei Południowej, ok. 70 km na południe od granicy z Koreą Północną. Następnie maszyna wróciła do bazy.

REKLAMA

Jak pisze agencja AFP, ten rodzaj maszyn często używany jest podczas corocznych wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej, jednak informacje o tym rzadko podaje się do wiadomości publicznej.

Wcześniej w niedzielę przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że próby jądrowe Pjongjangu były aktem samoobrony wobec “nuklearnego zagrożenia spowodowanego przez kierowane przez imperialistów Stany Zjednoczone”.

W środę władze Korei Północnej oświadczyły, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale.

Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Koreę Północną.(PAP)

Na zdj. amerykański bombowiec B52 przelatuje w pobliżu granicy z Koreą Północną fot. Chung Sung- Jun/ POOL

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks