REKLAMA

2126772374 views

REKLAMA

2126772373 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUNICEF: po trzęsieniu ziemi pomocy potrzebuje milion dzieci z Nepalu

UNICEF: po trzęsieniu ziemi pomocy potrzebuje milion dzieci z Nepalu

-

Tymczasowy obóz dla tych, którzy przeżyli trzęsienie ziemii w Katmandu w Nepalu fot.Narendra Shrestha/EPA
Tymczasowy obóz dla tych, którzy przeżyli trzęsienie ziemii w Katmandu w Nepalu
fot.Narendra Shrestha/EPA

W Nepalu ok. 1 mln dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej po trzęsieniu ziemi, w którym według najnowszych danych zginęło w tym kraju oraz w sąsiednich 3,7 tys. osób – ocenił w poniedziałek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

REKLAMA

Od sobotniego trzęsienia ziemi o sile 7,9 w skali Richtera tysiące dzieci wraz z rodzicami spędzają noce pod gołym niebem. Istnieje wysokie ryzyko, że będą szerzyły się choroby – dodaje UNICEF w komunikacie.

“Co najmniej 940 tys. dzieci żyjących w regionach dotkniętych trzęsieniem ziemi w Nepalu potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej” – wynika z oświadczenia.

“Ograniczenia w dostępie do wody pitnej i instalacji sanitarnych narżają dzieci na choroby, które przenoszą się drogą kropelkową” – napisano. Podkreślono, że niektóre dzieci są rozdzielone od swych rodzin.

Trwają przygotowania, by do Nepalu wysłać ekipy UNICEF. Do dotkniętego kataklizmem kraju wkrótce dotrą dwa samoloty ze 120 tonami pomocy humanitarnej, w tym z lekami, namiotami i kocami.

Bilans kataklizmu, który zdewastował Nepal, to 3 617 zabitych w kraju, w tym ponad 1000 w stołecznym Katmandu, 61 – w Indiach i 20 – w Tybecie. Ponadto 18 osób poniosło śmierć w lawinie, która zeszła u stóp Mount Everestu. Tych ofiar nie uwzględniono w oficjalnym bilansie. W wyniku trzęsienia ziemi zniszczonych zostało wiele budynków i zabytków. Drogi są zablokowane.

Najpewniej bilans ofiar będzie jeszcze wyższy, gdyż ratownicy nie dotarli na razie do odległych górskich miejscowości, gdzie kataklizm mógł pochłonąć wiele istnień ludzkich.

Z najciężej dotkniętym regionie Gorkha, w pobliżu epicentrum trzęsienia, dochodzą informacje o wsiach, w których zniszczonych zostało aż 70 proc. domów – powiedział przedstawiciel władz tego regionu Udav Prashad Timalsina.

Było to najgorsze trzęsienie ziemi w Nepalu od ponad 80 lat; wstrząsy odczuwalne były też w różnych częściach Indii, Bangladeszu, Tybetu i Pakistanu. Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 1934 roku miało siłę 8 w skali Richtera i prawie kompletnie zniszczyło miasta Katmandu, Bhadgaun (Bhaktapur) i Patan. Zginęło wówczas 8,5 tys. osób. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2120983171 views

REKLAMA

REKLAMA

2120983201 views

REKLAMA

REKLAMA

2122779523 views

REKLAMA

2120983214 views

Jagodzianki z kruszonką

Smutek olimpijski

Wychować syna

REKLAMA

2120983224 views

REKLAMA

2120983229 views