REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkrainska Prawda: Rosja upraszcza nadawanie obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów Ukrainy

Ukrainska Prawda: Rosja upraszcza nadawanie obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów Ukrainy

-

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w środę dekret przewidujący uproszczony tryb nadawania rosyjskiego obywatelstwa mieszkańcom okupowanych terenów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy – poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

W dokumencie wprowadzono poprawki do wcześniejszego prezydenckiego dekretu z kwietnia 2019 roku, na mocy którego zdecydowano o uproszczonym trybie nadawania obywatelstwa mieszkańcom separatystycznych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej – samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę struktur parapaństwowych na wschodzie Ukrainy.

REKLAMA

Ogłoszona w środę nowelizacja została opublikowana w rosyjskiej rządowej bazie aktów prawnych. Dekret wszedł w życie w dniu podpisania przez głowę państwa.

Jak poinformowała Ukrainska Prawda, wnioski o nadanie rosyjskiego obywatelstwa, składane przez mieszkańców obwodów chersońskiego i zaporoskiego, będą rozpatrywane w ciągu trzech miesięcy.

10 kwietnia sztab generalny ukraińskiej armii przekazał doniesienia, że w obwodzie chersońskim Rosjanie jakoby drukują materiały agitacyjne, by przeprowadzić tzw. referendum w sprawie utworzenia „Chersońskiej Republiki Ludowej”. W kolejnych dniach władze w Kijowie i ukraińskie źródła wojskowe zapowiadały, że „głosowanie” w tym regionie mogłoby dojść do skutku pod koniec kwietnia lub na początku maja. 9 maja wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oświadczyła, że tzw. referendum nie odbyło się dotychczas ze względu na skuteczne działania ukraińskiej armii i służb specjalnych.

20 maja ukraińska gazeta internetowa Kyiv Independent poinformowała, że samozwańczy gubernator obwodu chersońskiego Wołodymyr Saldo ogłosił podczas spotkania z rosyjskimi kolaborantami „rychłe przyłączenie Chersonia do Rosji”. (PAP)

REKLAMA

2107216680 views

REKLAMA

2107216912 views

REKLAMA

2109013303 views

REKLAMA

2107217053 views

REKLAMA

2107217152 views

REKLAMA

2107217260 views