REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkraina/Sztab Generalny: zaczynamy wycofywanie ciężkiego uzbrojenia

Ukraina/Sztab Generalny: zaczynamy wycofywanie ciężkiego uzbrojenia

-

Strona ukraińska rozpoczyna w czwartek pierwszy etap wycofywania ciężkiego uzbrojenia z linii walk w Donbasie – poinformował Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych. Dodano, że grafik może zostać skorygowany w przypadku prób ataków ze strony separatystów.

„Wypełniając porozumienia osiągnięte w Mińsku 12 lutego, Ukraina rozpoczyna dziś wycofywanie dział o kalibrze 100 mm z linii walk. Ten pierwszy krok do wycofania ciężkiego uzbrojenia będzie monitorowany i weryfikowany przez OBWE” – głosi oświadczenie Sztabu Generalnego, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

REKLAMA

Przy tym strona ukraińska domaga się całkowitego przerwania ognia i pilnego wypełnienia umów mińskich przez wszystkich, którzy je podpisali. „W przypadku prób ofensywy, grafik wycofywania ciężkiego sprzętu zostanie skorygowany. Wojska ukraińskie pozostają w pełnej gotowości do obrony kraju” – podkreślono w Sztabie Generalnym.

Rozejm na wschodniej Ukrainie formalnie obowiązuje od nocy z 14 na 15 lutego; został uzgodniony w zawartym w Mińsku 12 lutego nowym porozumieniu pokojowym. Przewiduje ono m.in. zawieszenie broni, a następnie wycofanie ciężkiego uzbrojenia ze strefy walk i powstanie strefy buforowej; obie strony konfliktu miały opuścić tę strefę w ciągu 14 dni od wstrzymania walk.

Obie strony zobowiązały się do wycofania całego ciężkiego uzbrojenia na równe odległości w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa szerokości minimum 50 km w przypadku systemów artyleryjskich kalibru 100 mm i większego, strefy bezpieczeństwa szerokości 70 km dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) i szerokości 140 km dla WWR „Tornado-S”, „Uragan”, „Smiercz” i systemów rakietowych „Toczka” („Toczka U”). (PAP)

fot.Luca Piergiovanni/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2097006613 views

REKLAMA

REKLAMA

2097006847 views

REKLAMA

REKLAMA

2098803241 views

REKLAMA

2097006996 views

REKLAMA

2097007097 views

REKLAMA

2097007208 views