REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Ukraina/Poroszenko: Rosja nie będzie uczestnikiem misji pokojowej

Ukraina/Poroszenko: Rosja nie będzie uczestnikiem misji pokojowej

-

Rosja jako kraj, który zaatakował Ukrainę, nie może uczestniczyć w misji pokojowej na linii rozgraniczenia między ziemiami zajętymi przez prorosyjskich separatystów a zajętymi przez siły rządowe w Donbasie – oświadczył w czwartek prezydent Petro Poroszenko.

„Rosja jako państwo agresor nie może i nie będzie brać udziału w operacji pokojowej na Ukrainie” – powiedział szef państwa na konferencji prasowej w Kijowie z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa Johannesem Hahnem.

REKLAMA

„Nie zgodzimy się na taki format misji pokojowej, który doprowadziłby do legitymizacji wielotysięcznego rosyjskiego kontyngentu wojskowego. Takich +żołnierzy sił pokojowych+ mamy już pod dostatkiem” – podkreślił Poroszenko.

Prezydent powtórzył, że zdaniem ukraińskich władz najlepszą misją pokojową byłaby misja policyjna Unii Europejskiej, działająca na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Takie rekomendacje dla parlamentu w Kijowie zatwierdziła na swym posiedzeniu w środę ukraińska Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Ukraińcy chcą, by prócz monitorowania linii walk z separatystami misja ta obserwowała kontrolowane dziś przez separatystów odcinki granicy z Rosją.

Poroszenko zaprosił międzynarodową misję pokojową po wycofaniu ukraińskich wojsk z miasta Debalcewe w obwodzie donieckim, gdzie mimo obowiązującego formalnie rozejmu były one atakowane przez oddziały prorosyjskich separatystów.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi na wschodniej Ukrainie od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Jednak prorosyjscy separatyści, którzy od dłuższego czasu nacierali na Debalcewe, oznajmili, że ustalenia te nie dotyczą tego będącego ważnym węzłem komunikacyjnym miasta, które rebelianci uznali za swoje „terytorium wewnętrzne”.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot.Mykhaylo Markiv/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks