REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Ukraina złożyła w Trybunale ONZ pozwy przeciwko Rosji

Ukraina złożyła w Trybunale ONZ pozwy przeciwko Rosji

-

fot.Matt Campbell/EPA
fot.Matt Campbell/EPA

Ukraina złożyła we wtorek w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze pozwy przeciw Rosji, oskarżając ją o nielegalną aneksję Krymu, wspieranie terroryzmu na ukraińskim terytorium i łamanie wobec Tatarów konwencji przeciwko dyskryminacji rasowej.

REKLAMA

“Ukraina zwraca się do Trybunału o orzeczenie, że Federacja Rosyjska ponosi międzynarodową odpowiedzialność za wspieranie terroryzmu” – poinformował Trybunał w oświadczeniu, podkreślając, że Kijów oskarża Moskwę o “interwencję militarną na Ukrainie, finansowanie aktów terrorystycznych, naruszanie praw człowieka milionów ukraińskich obywateli” i potępia “akty terrorystyczne” popełnione przez “sojuszników” Moskwy na Ukrainie.

Ukraina zarzuca Rosji łamanie na zaanektowanym Krymie międzynarodowej konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej poprzez systematyczne stosowanie wobec Tatarów represji politycznych, w tym tłumienie prawa do wypowiedzi i uniemożliwianie demonstrowania kulturowej tożsamości przez tę mniejszość etniczną.
Nie wyznaczono jeszcze terminów przesłuchań w sprawie pozwów Ukrainy przeciwko Rosji. Przesłuchania potrwają prawdopodobnie wiele miesięcy.

Utworzony w 1946 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest głównym organem sądowym ONZ. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks