REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkraina. Zełenski: wyszywanka to nasz święty amulet w tej wojnie

Ukraina. Zełenski: wyszywanka to nasz święty amulet w tej wojnie

-

Wyszywanka, tradycyjna ukraińska zdobiona haftami koszula, to nasz święty amulet w tej wojnie – przekazał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składając życzenia z okazji obchodzonego w czwartek Dnia Wyszywanki.

„Życzę wam zdrowia, siły, niezłomności, odwagi i wolności. Szczęśliwego Dnia Wyszywanki Ukraino” – powiedział Zełenski w nagraniu na Facebooku, na którym sam jest ubrany w tradycyjną ukraińską koszulę:

REKLAMA

„Jej haftowane dekoracje symbolizują tradycyjne wartości rozumiane na całym świecie: rodzinę, miłość, wiarę, nadzieję, pragnienie wolności, niezależności i wolnego ducha. Wzory wyszywanki odzwierciedlają ukraińską tradycję, kulturę i historię” – napisano z kolei pod filmikiem opublikowanym na Twitterze przez ukraińskie MSZ:

Na animacji przedstawiono ukraińskie budynki zaatakowane przez Rosjan, ich zniszczenia są łatane przez haftowane wzory znane z wyszywanek. „Zagoimy nasze rany, udekorujemy blizny kwiatami, Ukraina znów zakwitnie (…) Ukraina, pisane haftem odrodzenie” – opowiada lektor.

„Dziś zakładam wyszywankę, by uczcić żywą i bogatą ukraińską kulturę (…) w tych trudnych czasach stoimy u boku naszych ukraińskich przyjaciół” – napisała z kolei również na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pod swoim zdjęciem w tradycyjnej ukraińskiej koszuli:

By wyrazić solidarność z walczącą z rosyjską inwazją Ukrainą swoje zdjęcia w wyszywankach opublikowało też wiele osób z całego świata, w tym politycy, np. przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola czy premier Litwy Ingrida Szimonyte.

Dzień Wyszywanki obchodzony jest w trzeci czwartek maja. (PAP)

REKLAMA

2107213860 views

REKLAMA

REKLAMA

2107214092 views

REKLAMA

2109010483 views

REKLAMA

2107214233 views

REKLAMA

2107214332 views

REKLAMA

2107214440 views