REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkraina. Separatyści intensywnie ostrzeliwują siły rządowe; są zabici

Ukraina. Separatyści intensywnie ostrzeliwują siły rządowe; są zabici

-

fot.Sergei Kozlov/EPA
fot.Sergei Kozlov/EPA

W ciągu minionej doby na wschodzie Ukrainy doszło do jednego z najbardziej intensywnych ostrzałów sił rządowych, dokonanych przez prorosyjskich separatystów od podpisania w lutym mińskich porozumień o zawieszeniu broni. Zginęło ośmiu żołnierzy.

REKLAMA

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy oskarżyła w środę Rosję, że dąży do całkowitego złamania ustaleń z Mińska i oświadczyła, że działania na linii frontu świadczą o przygotowaniach do otwartego ataku na pozycje ukraińskie.

RBNiO poinformowała, że od wtorku na wschodzie zginęło ośmiu, a rannych zostało 16 żołnierzy ukraińskich. Separatyści użyli przeciwko siłom rządowym zakazanych mińskimi porozumieniami systemów artyleryjskich kalibru 152 mm, które już dawno powinny być wycofane poza linię walk.

Wraz ze wzrostem napięcia na umownych granicach z separatystycznymi „republikami” – doniecką i ługańską, ukraińskie służby odnotowują aktywizację grup dywersyjno-wywiadowczych przeciwnika na obszarach będących pod kontrolą Kijowa. „Ich celem jest destabilizacja sytuacji społeczno-politycznej, sianie paniki i podburzanie obywateli do prowokacyjnych działań, takich jak próby blokowania tras przed oddziałami Gwardii Narodowej i Sił Zbrojnych” – głosi komunikat RBNiO.

O poważnym zaostrzeniu sytuacji w Donbasie mówił także w środę Andrij Łysenko, rzecznik prowadzonej przeciwko separatystom operacji zbrojnej. Przeciwnik coraz częściej wykorzystuje ciężkie uzbrojenie, w tym czołgi – oświadczył rzecznik na konferencji prasowej.

80 procent ataków na ukraińskie siły rządowe miało miejsce w obwodzie donieckim. „Cztery rejony największego napięcia to Switłodarsk, północne przedmieścia Gorłówki, wieś Nowhorodske i zachodnie przedmieścia Doniecka. Przeciwnik aktywnie używa tam artylerii i czołgów” – powiedział Łysenko. W okolicach Mariupola było stosunkowo spokojnie, choć i tu dochodziło do ostrzałów.

W obwodzie ługańskim oddziały separatystów ostrzelały Stanicę Ługańską, Szczastia, Triochizbenkę, Krymskie i Zołote.

Kilka dni wcześniej, w wywiadzie udzielonym agencji Interfax-Ukraina sekretarz RBNiO Ołeksandr Turczynow zapewnił, że mimo nasilenia działań wspieranych przez Moskwę bojowników siły rządowe są dobrze przygotowane, by stawić im opór.

„Obecność naszych wojsk w bezpośredniej bliskości Doniecka wywołuje niepokój Rosji, która rozumie, że Donieckowi cały czas grozi okrążenie. W tym samym czasie nasza linia obrony jest silna i próba rozpoznania bojem, przeprowadzona (w czerwcu) w Marjince, gdy przeciwnik chciał zajść nasze oddziały od tyłu pokazała, że jesteśmy gotowi do szybkiej i efektywnej odpowiedzi na jakiekolwiek zagrożenie” – powiedział Turczynow. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2116419731 views

REKLAMA

REKLAMA

2116419940 views

REKLAMA

REKLAMA

2118216316 views

REKLAMA

2116420057 views

REKLAMA

2116420144 views

REKLAMA

2116420238 views