Strona główna Świat Ukraina. Poroszenko spotka się w styczniu z Merkel, Putinem i Hollande'em

Ukraina. Poroszenko spotka się w styczniu z Merkel, Putinem i Hollande’em

-

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej, że 15 stycznia spotka się w stolicy Kazachstanu Astanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i z prezydentami Francji i Rosji: Francois Hollande’em i Władimirem Putinem.

“To kolejne spotkanie w formacie normandzkim w sprawie uregulowania sytuacji na Ukrainie” – powiedział Poroszenko w Kijowie, zaznaczając, że ministrowie spraw zagranicznych państw, które wezmą udział w rozmowach, mają przygotować plan tego szczytu.

Pierwsze spotkanie w tym formacie odbyło się w czerwcu przy okazji obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii – stąd nazwa. Kolejne odbyło się w Mediolanie w październiku. Czwórka polityków, jak pisze AFP, regularnie kontaktuje się telefonicznie i próbuje znaleźć rozwiązanie konfliktu na prorosyjskim wschodzie Ukrainy, gdzie od kwietnia zginęło ponad 4700 osób.

Prezydent Poroszenko oświadczył w poniedziałek, że konflikt na wschodniej Ukrainie jest “sztuczny” i “sprowadzony przez agresorów i okupantów, którzy muszą odejść”, co – jak pisze AFP – było jawną aluzją do Rosji. Według Poroszenki dwie rzeczy pozwolą zakończyć konflikt: “zamknięcie granic” i “wycofanie obcych żołnierzy”. Rosja ustawicznie dementuje oskarżenia o wysyłanie do Donbasu żołnierzy, jakie pod jej adresem kierują Kijów i Zachód.

Poroszenko powiedział też, że jeśli proces pokojowy na wschodzie Ukrainy dozna fiaska i będzie kontynuowana agresja zbrojna na pełną skalę, to wprowadzi w swym kraju stan wojenny. Niemniej podkreślił, że według niego nie istnieje “militarne rozwiązanie kwestii Donbasu”.

W ubiegłym tygodniu władze ukraińskie i separatyści dokonali wymiany wielu jeńców, co zostało uznane za krok w kierunku deeskalacji konfliktu. Od września w strefie konfliktu obowiązuje rozejm, który jednak jest systematycznie naruszany. W poniedziałek w starciu na lotnisku w Doniecku zginęło trzech ukraińskich żołnierzy, po stronie separatystów straty wyniosły 14 ludzi, a jednego wzięto do niewoli.

Poroszenko zaprzeczył rozpowszechnianej przez media i portale społecznościowe informacji, że podczas rozejmu w Donbasie ukraińskie siły zbrojne nie mają prawa odpowiadać ogniem na ostrzał. “Każdy, kto jest celem ataku, ma prawo odpowiedzieć ogniem” – oświadczył.

Prezydent Ukrainy podpisał w poniedziałek ustawę, potwierdzającą rezygnację Ukrainy ze statusu państwa pozostającego poza blokami wojskowymi. Jednocześnie podkreślił, że w kwestii przystąpienia Ukrainy do NATO zostanie przeprowadzone referendum w ciągu pięciu-sześciu lat. (PAP)

Na zdjęciu: Petro Poroszenko fot.Sergey Dolzhenko/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

1 KOMENTARZ

  1. można tylko podzięnkować zać wsparcie Polski, polityczne, ekonomiczne, kulturalne. chciałoby się, żeby niegatywizm historyczżny zastąpił pozytywizm współczesny.
    vogliamo esprimere la nostra grattitudine cordiale a tutti i polacchi che capiscono il valore della pace in Europa.
    we do hope that positivism will prevail and the historical grudges against each other, which are not the part of the lives of the present generations, will be forgotten, and Poland and Ukraine with the help of the EU and the USA will be partners showing a perfect example of the two great Slavic Nations’ cooperation in the name of Human Rights, Freedom, Liberties, Peace and Progress
    poet Ivan

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks