REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkraina. Poroszenko chce rozmawiać w Mińsku o pokoju

Ukraina. Poroszenko chce rozmawiać w Mińsku o pokoju

-

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że podczas zaplanowanego na wtorek w Mińsku na Białorusi spotkania w formacie Ukraina-UE-Unia Celna (Rosja, Białoruś, Kazachstan) ma zamiar rozmawiać o przywróceniu pokoju na wschodzie jego kraju.

W spotkaniu weźmie udział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin.

REKLAMA

„Świat zmęczył się tą wojną. Jedziemy do Mińska, by rozmawiać o pokoju” – oświadczył Poroszenko w czwartek, mówiąc o konflikcie z prorosyjskimi rebeliantami w obwodach donieckim i ługańskim.

Szef państwa poinformował, że zaapeluje w Mińsku do Rosjan, by zabrali ze wschodniej Ukrainy swoich bojowników. „Jestem przekonany, że to się nam uda” – podkreślił.

Poroszenko zaznaczył przy tym, że Ukraina potrafi bronić swej niepodległości. „Jesteśmy w stanie bronić suwerenności, niepodległości i jedności terytorialnej Ukrainy. Z całą pewnością zwyciężymy” – powiedział.

W czasie szczytu w Mińsku przewidziane są rozmowy dwustronne – ogłosił we wtorek Kreml. Nie sprecyzował jednak, czy zaplanowano spotkanie w tym formacie Poroszenki i Putina.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso podał, że Unię Europejską reprezentować będą: szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, komisarz ds. handlu Karel De Gucht oraz komisarz ds. energii Guenther Oettinger.

Według służb prasowych Poroszenki uczestnicy spotkania „omówią kwestie związane z wdrożeniem umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a UE, bezpieczeństwem energetycznym oraz stabilizacją sytuacji w Donbasie”.

Unia Celna, którą tworzą Rosja, Białoruś i Kazachstan, od stycznia 2015 r. ma się przekształcić w Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG), wzorowaną na UE wspólnotę, do której pierwotnie miała dołączyć także Ukraina.

Wiceszef administracji prezydenta Ukrainy Wałerij Czałyj oświadczył, że najbliższe dwa tygodnie będą kluczowe, jeśli chodzi o poszukiwanie sposobów rozwiązania sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Na 23 sierpnia wizytę w Kijowie – pierwszą od wybuchu kryzysu na Ukrainie – zapowiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Spotka się z Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz prawdopodobnie z merami ukraińskich miast. Tematem rozmów będą: sytuacja na Ukrainie, relacje z Rosją oraz możliwości konkretnej pomocy dla Ukrainy.

Po szczycie w Mińsku prezydent Poroszenko 30 sierpnia uda się do Brukseli na nadzwyczajny szczyt UE. Obecność ukraińskiego prezydenta jest też przewidziana na szczycie NATO w Walii 4 i 5 września.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Zdjęcie: Petro Poroszenko fot.Jerry Lampen/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2094023747 views

REKLAMA

REKLAMA

2094024037 views

REKLAMA

2095820493 views

REKLAMA

2094024294 views

REKLAMA

2094024433 views

REKLAMA

2094024576 views