REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkraina. Politolog: w końcu konkrety w sprawie naszego członkostwa w NATO

Ukraina. Politolog: w końcu konkrety w sprawie naszego członkostwa w NATO

-

Ukraina w końcu usłyszała konkretne stanowisko NATO w sprawie jej członkostwa w Sojuszu – ocenił w rozmowie z PAP w środę ukraiński politolog Wołodymyr Horbacz, komentując oświadczenie, iż Kijów może przystąpić do NATO po zwycięstwie w wojnie z Rosją.

Wcześniej tego dnia sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że warunkiem wstępnym ewentualnej akcesji Ukrainy do NATO jest jej zwycięstwo w wojnie z Rosją. Słowa te padły podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Bukareszcie.

REKLAMA

„To brzmi bardzo dobrze i daje Ukrainie nadzieję, ale też faktycznie potwierdza, że Ukraina trzymana była przez NATO przed zamkniętymi drzwiami tylko dlatego, że obawiało się ono wojny z Rosją” – wskazał Horbacz.

Analityk, który pracuje w kijowskim Instytucie Współpracy Euroatlantyckiej zwrócił uwagę, że w trakcie spotkania w Bukareszcie potwierdzono obietnicę przyjęcia Ukrainy do NATO, którą wyrażono podczas szczytu w stolicy Rumunii jeszcze 14 lat temu.

„To publiczne stanowisko, wyrażone przez sekretarza generalnego NATO jest czymś nowym. Dotychczas ciągle słyszeliśmy, że nie nadszedł jeszcze czas na dyskusje nad członkostwem Ukrainy w NATO” – powiedział Horbacz.

Jego zdaniem wypowiedź Stoltenberga oznacza, że NATO przestaje obawiać się Moskwy i jest to wynikiem sukcesów Ukrainy na froncie wojny z Rosją.

„NATO stopniowo przestaje bać się Rosji, chociaż strach przed eskalacją wciąż w Sojuszu istnieje. Strach przed eskalacją paraliżuje wolę polityczną i pozwala tej wojnie, tej rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, trwać i trwać” – podkreślił.

„W NATO zaczęto w końcu wierzyć, że tak czy inaczej, za tę czy inną cenę, Rosja zostanie pokonana i można będzie się jej nie bać. I Ukraina może być przyjęta do NATO, bo Rosja fizycznie nic nie będzie mogła zrobić” – powiedział Horbacz PAP.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

REKLAMA

2097754828 views

REKLAMA

REKLAMA

2097755061 views

REKLAMA

REKLAMA

2099551453 views

REKLAMA

2097755204 views

REKLAMA

2097755305 views

REKLAMA

2097755415 views