REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkraina. Pierwsze amerykańskie Humvee już w Kijowie

Ukraina. Pierwsze amerykańskie Humvee już w Kijowie

-

Petro Poroszenko przykleja symbol ukraińskiej flagi na drzwiach jednego z Humvee fot.Sergey Dolzhenko/EPA
Petro Poroszenko przykleja symbol ukraińskiej flagi na drzwiach jednego z Humvee fot.Sergey Dolzhenko/EPA

Na Ukrainę dostarczono w środę pierwszą partię amerykańskich samochodów wielozadaniowych Humvee, przeznaczonych dla wojsk, walczących z separatystami na wschodzie kraju. W ceremonii odbioru sprzętu uczestniczył prezydent Petro Poroszenko.

Dziesięć pojazdów przyleciało na podkijowskie lotnisko w Boryspolu amerykańskim wojskowym samolotem transportowym.

REKLAMA

„Wszystkie samochody, po zamontowaniu uzbrojenia, zostaną skierowane do jednostek wojskowych, przede wszystkim dla wojsk desantowych i pojadą w strefę operacji antyterrorystycznej na wschód Ukrainy” – oświadczył Poroszenko, dziękując Amerykanom za tę pomoc.

Ukraina ma otrzymać ogółem 230 samochodów Humvee. 30 z nich to pojazdy specjalnie opancerzone. Prezydent poinformował, że kolejne partie amerykańskiej pomocy nadejdą na Ukrainę w ciągu 1,5 miesiąca.

Amerykańskie wsparcie wojskowe o charakterze nieśmiercionośnym warte jest ok. 120 mln dolarów. Prócz samochodów USA dostarczą władzom w Kijowie m.in. drony, systemy łączności, radary rozpoznania artyleryjskiego i noktowizory.

W poniedziałek Izba Reprezentantów USA przegłosowała rezolucję wzywającą prezydenta Baracka Obamę do wysłania na Ukrainę broni, która miałaby pomóc w walce władz z separatystami. Za uchwałą głosowało 348 członków Izby, przeciw było 48.

Administracja Obamy odmawiała dotychczas dostarczenia Ukrainie broni defensywnej, argumentując, że mogłoby to jeszcze bardziej zaostrzyć konflikt na wschodzie kraju.

Pentagon poinformował także w zeszłym tygodniu, że amerykańscy wojskowi rozpoczną w drugiej połowie kwietnia szkolenia żołnierzy należących do sześciu kompanii ukraińskiej Gwardii Narodowej, by wzmocnić ich zdolności w walce z prorosyjską rebelią na wschodzie kraju.

Zgodnie z zawartymi 12 lutego w Mińsku porozumieniami pokojowymi, na wschodzie Ukrainy od 15 lutego miało obowiązywać zawieszenie broni. Następnie z obu stron linii walk w ciągu 14 dni miało być wycofane ciężkie uzbrojenie i wytyczona strefa buforowa o szerokości od 50 do 70 km. Termin ten nie został dotrzymany, jednak później strony konfliktu informowały o wycofaniu ciężkiej broni.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Supplying the first part of American HMMWV military vehicles to Ukraine.

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2096851790 views

REKLAMA

REKLAMA

2096852024 views

REKLAMA

REKLAMA

2098648419 views

REKLAMA

2096852172 views

REKLAMA

2096852273 views

REKLAMA

2096852384 views