REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkraina. Parlament przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju

Ukraina. Parlament przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju

-

Parlament Ukrainy przegłosował w środę wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego na 30 dni od północy 24 lutego. Decyzję podjęto w związku z zagrożeniem agresją ze strony Rosji.

Stan wyjątkowy obejmie wszystkie obwody kraju oprócz ługańskiego i donieckiego w Donbasie, gdyż tam już obowiązuje szczególny reżim prawny.

REKLAMA

Przegłosowany stan wyjątkowy przewiduje m.in. zakaz zgromadzeń i strajków, zakaz zmiany miejsca zamieszkania przez rezerwistów i poborowych, wykorzystywania amatorskich radiostacji. Zakłada też zakaz produkowania materiałów informacyjnych „mogących destabilizować sytuację w kraju” – wymienia agencja Interfax-Ukraina.

Przewidziano również np. ewakuację ludności z niebezpiecznych miejsc zamieszkania i kontrolę dokumentów obywateli.

W razie konieczności może być wprowadzone ograniczenie wolności przemieszczania się, a także ogłoszenie godziny policyjnej. Mogą być prowadzone kontrole środków transportu, lokali i rzeczy osobistych.

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, która rekomendowała parlamentowi podjęcie decyzji w sprawie stanu wyjątkowego, podkreślił, że ograniczenia będą różnić się w zależności od regionu. Szefowie władz obwodowych i Kijowa mają utworzyć sztaby operacyjne.

Daniłow ocenił, że bez wewnętrznej destabilizacji sytuacji „niemożliwe jest zdobycie kraju”, a wprowadzenie stanu wyjątkowego jest uwarunkowane obecnymi zagrożeniami. Zapewnił przy tym, że sytuacja nie jest prosta, ale jest pod kontrolą.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska (PAP)

REKLAMA

2102832628 views

REKLAMA

2102832861 views

REKLAMA

2104629253 views

REKLAMA

2102833004 views

REKLAMA

2102833104 views

REKLAMA

2102833213 views