REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatUkraina. Jaceniuk: rosyjski dokument o Krymie będzie dowodem w Hadze

Ukraina. Jaceniuk: rosyjski dokument o Krymie będzie dowodem w Hadze

-

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk polecił w środę, by resort sprawiedliwości przekazał Międzynarodowemu Trybunałowi Karnemu w Hadze zwiastun filmu, w którym prezydent Rosji Władimir Putin ujawnia szczegóły przygotowania decyzji o aneksji Półwyspu Krymskiego.

W tej sprawie wypowiedziało się także ukraińskie MSZ, które uznało, że zarówno zwiastun, jak i sam – niewyemitowany dotąd – film świadczą, iż Rosja dopuściła się agresji wobec Ukrainy.

REKLAMA

„Tym filmem powinni zainteresować się międzynarodowi prokuratorzy i śledczy. Jest on odpowiedzią na pytanie, kto wydawał rozkazy zajęcia ukraińskiego terytorium na Krymie, czym złamano prawo międzynarodowe, i kto ponosi za to odpowiedzialność” – oświadczył Jaceniuk.

Premier zapowiedział, że w odpowiedzi na rosyjski dokument pod tytułem „Krym. Droga do ojczyzny” Ukraina zrealizuje własny obraz. Będzie on nosił tytuł „Krym. Zbrodnia i kara” – uprzedził.

Zwiastun filmu dokumentalnego, w którym Putin przyznaje, że nakazał aneksję Krymu jeszcze przed referendum w sprawie niepodległości półwyspu, zaledwie kilka godzin po odsunięciu od władzy prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, rosyjska telewizja państwowa Rossija 1 wyemitowała w niedzielę wieczorem.

Putin ujawnia w nim szczegóły przygotowania decyzji o aneksji Półwyspu Krymskiego, a także specjalnej operacji mającej na celu wywiezienie Janukowycza z Doniecka na wschodzie Ukrainy, gdzie ukrył się po ucieczce z Kijowa 22 lutego ub.r.

„Tam były postawione wielkokalibrowe karabiny maszynowe, żeby długo nie pertraktować. Byliśmy przygotowani na wyciąganie go (Janukowycza) prosto z Doniecka – drogą lądową, morską i powietrzną. To była noc z 22 na 23 lutego, skończyliśmy około siódmej rano. Kiedy się rozstawaliśmy, powiedziałem wszystkim moim kolegom: musimy rozpocząć pracę nad powrotem Krymu w skład Rosji” – powiedział Putin w zwiastunie.

Putin spotkał się wtedy w lutym z wysokimi rangą urzędnikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo kraju i omawiał z nimi plany ocalenia Janukowycza. „Zaprosiłem na Kreml szefów naszych służb specjalnych, ministerstwa obrony, postawiłem przed nimi zadanie uratowania życia prezydenta Ukrainy, bo po prostu by go zniszczyli” – ujawnił.

Film ma zostać w całości wyświetlony w nadchodzących dniach, jednak konkretna data emisji nie jest znana.

Putin twierdził dotąd, że inkorporacji Krymu dokonano w celu zagwarantowania procesu reunifikacji, przeprowadzonego w drodze referendum przez prorosyjskie władze na Półwyspie Krymskim.

„Użyliśmy naszych sił zbrojnych, ale tylko po to, żeby dać ludziom tu mieszkającym możliwość wypowiedzenia się w sprawie swej przyszłości” – mówił rosyjski prezydent w sierpniu ub.r. w Jałcie na Krymie.

W wyniku referendum uznanego za nielegalne przez Kijów i wspólnotę międzynarodową Rosja zaanektowała Krym w marcu ub.r.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Na zdjeciu: Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk fot.Sergey Dolzhenko/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109271680 views

REKLAMA

2109271912 views

REKLAMA

REKLAMA

2111068303 views

REKLAMA

2109272053 views

REKLAMA

2109272152 views

REKLAMA

2109272260 views