REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Turcja. Zarzuty terroryzmu dla ponad 20 demonstrantów po 1 maja

Turcja. Zarzuty terroryzmu dla ponad 20 demonstrantów po 1 maja

-

Pierwszomajowe zamieszki w Turcji fot.Deniz Toprak/EPA
Pierwszomajowe zamieszki w Turcji fot.Deniz Toprak/EPA

Sąd w Stambule postawił we wtorek zarzuty terroryzmu 24 osobom zatrzymanym 1 maja przy próbie przedostania się na plac Taksim, gdzie obowiązuje zakaz demonstracji. Plac ten to tradycyjne miejsce wieców tureckiej lewicy m.in. w Święto Pracy.

REKLAMA

Według oficjalnych danych turecka policja zatrzymała 1 maja 336 demonstrantów w różnych częściach metropolii.

24 zatrzymanym postawiono zarzuty, w większości “przynależności do organizacji terrorystycznej”; pozostałych zwolniono – poinformowała prorządowa agencja prasowa Anatolia.

W Święto Pracy siły porządkowe użyły armatek wodnych i gazu łzawiącego, aby rozpędzić demonstrantów, którzy zmierzali w kierunku placu Taksim, zamkniętego dla demonstracji.

Podobnie jak w dwóch ostatnich latach gubernator Stambułu zakazał wszelkich manifestacji związkowych na tym placu, oceniając, że “nie jest on przystosowany do obchodów 1 maja”.

Także od dwóch lat obowiązuje całościowy zakaz zgromadzeń na placu Taksim, który znalazł się w centrum bezprecedensowych protestów w czerwcu 2013 roku przeciwko ówczesnemu premierowi, a obecnie prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoganowi. Demonstranci zarzucali islamsko-konserwatywnemu rządowi radykalizację i dążenie do autorytaryzmu.

Turecki parlament w ubiegłym miesiącu przyjął ustawę o “bezpieczeństwie wewnętrznym”, która wzmocniła uprawnienia policji wobec demonstrantów. Opozycja, a także wiele organizacji broniących praw człowieka określiły nowe przepisy jako “destrukcyjne dla wolności”.(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks