REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatTurcja. Sąd nakazał Facebookowi blokowanie stron obrażających Mahometa

Turcja. Sąd nakazał Facebookowi blokowanie stron obrażających Mahometa

-

Sąd w Ankarze nakazał Facebookowi blokowanie stron, których treści obrażają proroka Mahometa. Trybunał zagroził wprowadzeniem zakazu dostępu do tego portalu społecznościowego w Turcji, jeśli Facebook się nie dostosuje – podały w poniedziałek media.

O niedzielnym nakazie sądowym poinformowano turecki urząd telekomunikacyjny (TIB) i organizację wprowadzającą blokady na jego wniosek.

REKLAMA

Źródło, na które powołuje się agencja Reutera, powiedziało, że w poniedziałek w odpowiedzi na wniosek tureckich władz Facebook zablokował już pierwszą stronę uznaną za obraźliwą.

14 stycznia sąd w Diyarbakir w południowo-wschodniej Turcji zarządził blokadę stron internetowych, na których ukazała się karykatura proroka Mahometa opublikowana na okładce satyrycznego tygodnika „Charlie Hebdo”. 7 stycznia redakcja tego francuskiego magazynu została zdziesiątkowana w ataku dżihadystów w Paryżu.

Dzień po decyzji tego sądu w Stambule wszczęto śledztwo przeciwko dwojgu dziennikarzom gazety „Cumhuriyet”, którzy we własnych kolumnach wykorzystali małe czarno-białe reprodukcje okładki francuskiego pisma. Islam zakazuje przedstawiania wizerunków Mahometa. Prokuratorzy badają, czy Ceyda Karan i Hikmet Cetinkaya złamali przepisy zakazujące „podżegania do nienawiści i wrogości” oraz „obrażania wartości religijnych” – wyjaśnia dziennik „Hurriyet”.

Kilka godzin przed wszczęciem dochodzenia premier Ahmet Davutoglu oświadczył: „Nie możemy zaakceptować zniewag skierowanych wobec proroka Mahometa”.

Na okładce najnowszego wydania „Charlie Hebdo” zamieszczono satyryczną podobiznę Mahometa na zielonym tle, ze łzą w oku, trzymającego kartkę z napisem: „Jestem Charlie”. Było to hasło demonstracji solidarności i sprzeciwu wobec terroryzmu, zwoływanych we Francji i za granicą po atakach dżihadystów, w których zginęło 17 osób.

W ubiegłym roku islamistyczno-konserwatywny rząd przez dwa miesiące blokował dostęp do portali YouTube i Twitter, by uniemożliwić rozpowszechnianie nagrań rozmów telefonicznych mających demaskować praktyki korupcyjne w najbliższym otoczeniu ówczesnego premiera, a obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zachód krytykował Erdogana, który u władzy jest od 2003 r., za te decyzje. Ostatecznie Trybunał Konstytucyjny nakazał zniesienie blokady.

Deputowani z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) ostatnio złożyli w parlamencie poprawki do projektu ustawy, która umożliwiałaby premierowi i niektórym ministrom zamknięcie strony internetowej w imię bezpieczeństwa narodowego i ochrony prywatności. Niepotrzebna byłaby do tego decyzja sądu. Debata w sprawie tego projektu ustawy ma się odbyć w tym tygodniu.(PAP)

fot.Tolga Bozoglu/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2096851439 views

REKLAMA

REKLAMA

2096851672 views

REKLAMA

REKLAMA

2098648067 views

REKLAMA

2096851821 views

REKLAMA

2096851923 views

REKLAMA

2096852034 views