0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatTurcja. 28 zabitych i ok. 100 rannych w zamachu dżihadystów w Suruc

Turcja. 28 zabitych i ok. 100 rannych w zamachu dżihadystów w Suruc

-

 Suruc fot.Dicle News Agency/EPA
Suruc fot.Dicle News Agency/EPA

W mieście Suruc, przy granicy z Syrią, doszło w poniedziałek do zamachu terrorystycznego, w którym zginęło co najmniej 28 osób, a około 100 zostało rannych – poinformowały władze tureckie. O dokonanie zamachu podejrzewa się dżihadystów z Państwa Islamskiego.

REKLAMA

Władze w Ankarze obawiają się, że liczba ofiar śmiertelnych ataku może jeszcze wzrosnąć. “Apelujemy do wszystkich o jedność i spokój w obliczu ataku terrorystycznego wymierzonego w jedność naszego kraju” – podkreśliło w oświadczeniu MSW Turcji. Zapewniono jednocześnie, że wszystkim poszkodowanym udzielono pomocy medycznej.

Tymczasem anonimowi przedstawiciele władz poinformowali agencję Reutera, że za atakiem w mieście Suruc stoją najprawdopodobniej dżihadyści z Państwa Islamskiego. “Wstępne ustalenia wskazują, że był to zamach samobójczy, przeprowadzony przez IS” – powiedział jeden z informatorów Reutera. Inny rozmówca podkreślił, ten akt terroru był zemstą dżihadystów za działalność antyterrorystyczną Ankary.

Do zamachu doszło w kilka tygodni po tym jak Turcja rozmieściła dodatkowe siły wojskowe i sprzęt bojowy na granicy z Syrią, obawiając się eskalacji walk między dżihadystami z IS a obecnymi po obu stronach granicy Kurdami. Jednocześnie Ankara zapewniła, że nie planuje żadnej akcji militarnej na terytorium Syrii.

Associated Press podaje, powołując się na tureckie źródła, że do poniedziałkowego zamachu doszło w centrum kultury w Suruc, w którym odbywała się konferencja prasowa dotycząca odbudowy syryjskiego miasta Kobane. Właśnie na południu tego miasta, uznawanego za symbol oporu Kurdów przeciwko dżihadystom, doszło tego samego dnia do zamachu bombowego na posterunek kurdyjskich bojowników. Wybuch spowodował pewne zniszczenia, jednak nikt nie zginął – pisze agencja AP.

Miasta Suruc i Kobane leżą blisko siebie po dwóch stronach granicy turecko-syryjskiej. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2121757164 views

REKLAMA

REKLAMA

2121757184 views

REKLAMA

REKLAMA

2123553504 views

REKLAMA

2121757195 views

REKLAMA

2121757204 views

REKLAMA

2121757208 views