REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatTurcja. 11 zabitych w zamachu w Cizre, do którego przyznała się PKK

Turcja. 11 zabitych w zamachu w Cizre, do którego przyznała się PKK

-

fot.Cem Turkel/EPA
fot.Cem Turkel/EPA

Jedenastu policjantów zginęło, a 78 osób zostało rannych w piątek w samobójczym zamachu bombowym w Cizre, na zamieszkanym głównie przez Kurdów południowym wschodzie Turcji – poinformował rząd w Ankarze. Do ataku przyznała się Partia Pracujących Kurdystanu (PKK).

Trzy ranne osoby to cywile – sprecyzowały z kolei w wydanym oświadczeniu władze sąsiadującej z Irakiem i Syrią prowincji Sirnak, gdzie leży Cizre. Turecki minister zdrowia Recep Akdag mówił wcześniej, że obrażenia odniosło ponad 70 osób, ale liczba ofiar śmiertelnych nie została jeszcze ustalona.

REKLAMA

Według państwowej agencji prasowej Anatolia wyładowany materiałami wybuchowymi samochód ciężarowy eksplodował na posterunku kontrolnym w Cizre w odległości ok. 50 metrów od gmachu komendy policji, który został bardzo poważnie uszkodzony. Ministerstwo zdrowia Turcji poinformowało, że na miejsce zdarzenia wysłano 12 karetek pogotowia ratunkowego i dwa śmigłowce sanitarne.

Od początku tureckie władze podejrzewały o atak PKK. Ta zdelegalizowana w Turcji organizacja przyznała się do zamachu po kilku godzinach – wynika z oświadczenia zamieszczonego na stronie internetowej związanej z tą grupą. PKK podała również, że „nieumyślnie” przeprowadziła dzień wcześniej atak z bronią na lidera tureckiej opozycji. Konwój z szefem opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Kemalem Kilicdaroglu został w czwartek zaatakowany w mieście Artvin w północno-wschodniej części Turcji, o co władze oskarżyły Kurdów. Politykowi nic się nie stało.

Separatystyczna PKK od ponad 30 lat prowadzi walkę zbrojną o kurdyjską autonomię, a odkąd rok temu załamały się rozmowy pokojowe z tureckim rządem, bierze udział w niemal codziennych walkach z siłami bezpieczeństwa. W ostatnich miesiącach PKK przeprowadziła serię ataków na cele policyjne i wojskowe.

Turecki wicepremier Numan Kurtulmus napisał w piątek na Twitterze, że dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS), kurdyjscy rebelianci i kurdyjscy bojownicy w Syrii dopuszczają się ataków na Turcję, by do własnych celów wykorzystać udaremnioną próbę przewrotu wojskowego w tym kraju z 15 lipca.

W czwartek turecki minister spraw wewnętrznych Efkan Ala oskarżył bojowników PKK o atak na konwój wiozący Kemala Kilicdaroglu, przywódcę największego ugrupowania opozycyjnego, Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP).

Reuters zauważa, że do piątkowego zamachu w Cizre doszło dwa dni po ofensywie tureckich sił zbrojnych w północnej Syrii przeciw IS i kurdyjskiej milicji YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony). Zdaniem obserwatorów jednym z celów ofensywy było powstrzymanie Kurdów z YPG od zajęcia strategicznie położonego na zachodnim brzegu Eufratu syryjskiego miasta Dżarabulus. (PAP)

REKLAMA

2099861496 views

REKLAMA

REKLAMA

2099861729 views

REKLAMA

2101658121 views

REKLAMA

2099861871 views

REKLAMA

2099861972 views

REKLAMA

2099862082 views