REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoTrump, Putin i Macron wzywają do natychmiastowego przerwania walk o Górski Karabach

Trump, Putin i Macron wzywają do natychmiastowego przerwania walk o Górski Karabach

-

Prezydenci: Stanów Zjednoczonych – Donald Trump, Rosji – Władimir Putin i Francji – Emmanuel Macron we wspólnym oświadczeniu wezwali wojska Azerbejdżanu i siły armeńskie do natychmiastowego przerwania walk o Górski Karabach. Wezwano też strony konfliktu do rozmów pokojowych bez warunków wstępnych.

Jak przekazał Pałac Elizejski, szefowie trzech państw, stojący na czele Grupy Mińskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, wezwali do „natychmiastowego zakończenia działań wojennych między zaangażowanymi siłami militarnymi” w Górskim Karabachu, a „przywódców Armenii i Azerbejdżanu do niezwłocznego zobowiązania się do wznowienia, w dobrej wierze i bez warunków wstępnych, merytorycznych negocjacji” pod egidą OBWE.

REKLAMA

Wcześniej Putin omawiał kryzys na posiedzeniu rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa – przekazał jego rzecznik Dmitrij Pieskow.

Putin i Macron rozmawiali również przez telefon o tym jak OBWE i współpraca w ramach Grupy Mińskiej, która jest mediatorem w konflikcie między Azerbejdżanem i Armenią, może pomóc w zakończeniu najnowszych walk. Rosja zaproponowała też, że może przyjąć u siebie ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu na rozmowy na temat zakończenia walk – podał Kreml.

Tymczasem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan za „niedopuszczalne” uznał w czwartek to, że USA, Rosja i Francja angażują się w dążenie do zawieszenia broni w spornym regionie Kaukazu, biorąc pod uwagę, że zaniedbywały tam problemy przez około 30 lat.

Erdogan powtórzył również, że Armenia musi wycofać się z Górskiego Karabachu, kontrolowanej przez Ormian separatystycznej enklawy w Azerbejdżanie, jeśli ma zapanować trwały pokój w regionie, gdzie od niedzieli znów trwają walki.

Turcja, sojuszniczka Azerbejdżanu, z którym łączą ją więzi etniczne i kulturowe, zadeklarowała, że udzieli mu pomocy wojskowej, jeśli ten się o nią zwróci. Dodatkowo pojawiły się informacje, że Turcja wysyła do Azerbejdżanu syryjskich bojowników, aby wesprzeć ten kraj w konflikcie z Armenią; zarówno Ankara, jak i Baku temu zaprzeczają. (PAP)

REKLAMA

2105418151 views

REKLAMA

2105418383 views

REKLAMA

2107214774 views

REKLAMA

2105418525 views

REKLAMA

2105418625 views

REKLAMA

2105418733 views