REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatSzydło: w instytucjach europejskich jest pokusa do rozpychania się

Szydło: w instytucjach europejskich jest pokusa do rozpychania się

-

Spotkanie Grupy Wyszechradzkiej fot.Matej Divizna/EPA
Spotkanie Grupy Wyszechradzkiej fot.Matej Divizna/EPA

W europejskich instytucjach jest pokusa, żeby jeszcze bardziej się rozpychać – powiedziała w środę premier Beata Szydło na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Bruksela ma prawo pytać o wszystko, ale powinna szanować zawarte traktaty i umowy – dodała.

REKLAMA

Szydło przy okazji szczytu V4 w Pradze wzięła udział razem z premierami Czech, Węgier i Słowacji w dyskusji pt. „UE w czasie kryzysu: lepiej być razem?”.

Premier podkreśliła, że Grupa Wyszehradzka stanowi niezwykłą wartość dla Unii Europejskiej i regionu oraz że Grupa „zaczyna nadawać ton” w Unii w wielu kwestiach.

“Grupa Wyszehradzka to oczywiście projekt polityczny, ale wydaje mi się, że mogę śmiało powiedzieć, że jest to grupa przyjaciół, którzy doskonale rozumieją, na czym polega polityka, na czym polega wzajemne wspieranie się w polityce i, w dobrym tego słowa rozumieniu, konkurowanie w polityce” – oświadczyła premier.

Szydło zwróciła uwagę na wyzwania, które stoją przed Unią Europejską, czyli m.in. kryzys migracyjny oraz Brexit.

Premier powiedziała, że obecnie Unia w sprawie kryzysu migracyjnego mówi podobnie jak od początku V4.

“Wszyscy liczymy na to, że Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, a jeżeli nie pozostanie, to oczywiście trzeba będzie zacząć zastanawiać się i rozmawiać o formach współpracy. Nie wyobrażam sobie, że tej współpracy nie będzie, że nie wypracujemy płaszczyzny współpracy pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską” – mówiła premier. “Ale mam nadzieję, że to będzie scenariusz, którego nie będziemy musieli realizować” – dodała.

“Nawet jeżeli rozwiążemy kryzys migracyjny, nawet jeżeli Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, nawet jeżeli strefa euro poradzi sobie z swoim kryzysem, który przecież wcale nie jest zakończony, może na moment uśpiony – czy też uwaga Unii została odwrócona, dlatego że pojawiły się inne bardziej absorbujące tematy – to pozostanie pytanie: w jakim kierunku chce pójść Unia Europejska, w jakim kierunku będą próbowały szukać swoich dominant instytucje europejskie, pomiędzy którymi przecież trwa w tej chwili rywalizacja” – kontynuowała Szydło.

Jak dodała, Polska „może coś na ten temat powiedzieć”, ponieważ – jak zwróciła uwagę – w tej chwili trwa dyskusja w Komisji Europejskiej nad jej rolą. ”Komisja Europejska próbuje tutaj toczyć tę dyskusję, wykorzystując do tego między innymi ocenę sytuacji w Polsce” – powiedziała premier. „Jest pokusa w tej chwili (…) w wielu instytucjach do tego, żeby jeszcze bardziej się rozpychać, jeszcze bardziej zawłaszczać tę przestrzeń. Musimy sobie z tym również poradzić” – dodała.

Premier odniosła się do tej kwestii w odpowiedzi na pytania moderatora dyskusji. „Jeżeli chodzi o kwestie dotyczące instytucji europejskich i pewnych procedur, które te instytucje próbują forsować, czy też dyskutują, która z tych instytucji ma większe prawo do zawłaszczania kolejnych obszarów, to ta dyskusja się toczy. Też się z tym zgadzamy: Bruksela ma prawo pytać o wszystko, takie jest jej prawo, jesteśmy członkiem UE i to szanujemy. Ale mówimy jednocześnie: szanuj Brukselo traktaty i umowy, które sama wydyskutowałaś i które my podpisaliśmy” – powiedziała.

Premier mówiła o niezbędnych w UE wartościach: solidarności, odpowiedzialności i suwerenności.

„Jeżeli UE podejmuje decyzje, musi brać pod uwagę specyfikę wszystkich, nie tylko tych najsilniejszych” – zaznaczyła.

„Państwa narodowe muszą mieć poczucie tego, że są podmiotowe, że Unia Europejska nie zawłaszcza podmiotowości państw narodowych” – dodała.

Premier Szydło odpowiadała też na pytanie, czy kraje V4 stoją za Polską w dialogu, jaki nasz kraj prowadzi z KE. „Polska nie jest w sporze z Komisją Europejską, tylko prowadzimy dialog bardzo intensywny, cieszymy się z niego. Komisja ma prawo pytać, to jest jej prawo. Polska jest lojalnym członkiem UE. Grupa V4 jest silna jak nigdy dotąd” – podkreśliła.

Premier Węgier Viktor Orban mówił o tym, że w UE elity do tej pory rządzące Unią straciły legitymizację wynikającą z sukcesu ekonomicznego, który się skończył w wielu krajach. Mówił też o kryzysie polityki zagranicznej państw UE, która, jego zdaniem, była skoncentrowana na budowaniu demokracji w krajach takich jak Irak, Syria czy Libia.

„Tak naprawdę zniszczyliśmy te kraje (…) Nasza polityka zagraniczna była fundamentalnie błędna” – dowodził.

Premier Słowacji Robert Fico z kolei wskazywał na tendencje, które – jak zaznaczył – „mogą doprowadzić do fragmentyzacji UE”. Zwracał uwagę na to, że język, którym posługują się politycy państw UE, i tematyka, którą poruszają, są niezrozumiałe dla społeczeństw.

Z kolei premier Czech Bohuslav Sobotka mówił o rosnącym braku zaufania do UE. Zaznaczył, że brak reakcji na kryzysy, m.in. kryzys migracyjny, może zaszkodzić jedności Unii. Jak mówił, trzeba się koncentrować na tym, co łączy Unię, a nie na tym, co ją dzieli. Według niego niebezpieczeństwem są „pojawiające się tendencje radykalne i nacjonalistyczne”.

Sobotka poinformował, że premierzy V4 podpisali w środę list do przewodniczącego Komisji Europejskiej, w którym wzywają do tego, żeby Komisja przeznaczyła środki na finansowanie projektu wsparcia Ukrainy. „Jednocześnie wyraziliśmy gotowość do współpracy z Komisją, jeżeli chodzi o realizację takiego programu” – powiedział.

Z Pragi Tomasz Grodecki (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2119378264 views

REKLAMA

2119378353 views

REKLAMA

REKLAMA

2121174703 views

REKLAMA

2119378415 views

REKLAMA

2119378470 views

REKLAMA

2119378509 views