REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaCiekawostkiSzwecja. Rozpoczął się Tydzień Noblowski, wręczenie nagród w sobotę

Szwecja. Rozpoczął się Tydzień Noblowski, wręczenie nagród w sobotę

-

Od przekazania przez tegorocznych noblistów osobistych przedmiotów do Muzeum Nagrody Nobla rozpoczął się we wtorek w Sztokholmie Tydzień Noblowski. W sobotę laureaci nagród Nobla odbiorą z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale oraz dyplomy.

W tym roku w stolicy Szwecji gości wyjątkowo aż 27 noblistów, gdyż na tegoroczną galę zaproszono także laureatów z lat poprzednich. W latach 2020-2021 uroczystości nie odbywały się z powodu pandemii Covid-19.

REKLAMA

Jak poinformowała PAP Elin Granberg z Muzeum Nagrody Nobla, laureatka Nagrody Nobla z literatury za 2022 rok Francuzka Annie Ernaux przekazała na wystawę zabytkowy zegar-budzik, który „pokazuje, że czas jest ważny w jej powieściach”. „Budzik był też wykorzystywany przez noblistkę podczas pracy nad książkami” – podkreśliła Granberg.

Laureat Nobla z medycyny Szwed Svante Paabo pozostawił w muzeum dwa grube podręczniki z dedykacją, jakie otrzymał od swojego ojca, również noblisty z tej dziedziny z 1982 roku Sune Bergstroema. „Teraz, gdy jego syn otrzymał Nobla historia zatoczyła koło” – zaznaczyła Granberg.

Podobnie książkę naukową, wyraźnie zużytą i „pomazaną”, na temat chemii organicznej przekazała Amerykanka Carolyn Bertozzi, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Prezentowi towarzyszy słoik ulubionego masła orzechowego, który pomagał noblistce zachować wieczorami energię podczas pracy.

Tygodniowi Noblowskiemu w Sztokholmie towarzyszą również konferencje prasowe, spotkania ze studentami, odczyty lub wykłady laureatów, które stanowią warunek wypłaty nagrody pieniężnej wynoszącej 10 mln koron (920 tys. euro).

W stolicy Szwecji w 20 miejscach rozbłysły instalacje świetlne zaprojektowane przez artystów poświęcone laureatom i ich dziełom oraz odkryciom. Według organizatorów z Fundacji Noblowskiej w związku z kryzysem energetycznym wykorzystano oszczędne mapy LED. Świat może korzystać dzięki wynalazkowi laureatów Nagrody Nobla z fizyki w 2014 roku.

Z powodu sytuacji politycznej na wręczenie nagród Nobla oraz bankiet noblowski w Ratuszu w Sztokholmie nie zaproszono dyplomatów z Rosji oraz Białorusi.

Tradycyjnie oddzielne uroczystości odbędą się w Oslo, gdzie w sobotę 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla złote medale oraz dyplomy otrzymają laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

Norweski Komitet Noblowski poinformował pod koniec listopada, że w imieniu więzionego przez reżim Alaksandra Łukaszenki białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego nagrodę odbierze jego żona Natalia Pińczuk. Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za 2022 rok zostali także rosyjska organizacja broniąca praw człowieka i badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał, którą ma reprezentować jej prezes Jan Raczyński, a także ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Oczekiwany jest przyjazd szefowej tej organizacji Ołeksandry Matwijczuk. Goście mają przyjechać do Oslo w czwartek.

W Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo otwarta zostanie wystawa poświęcona tegorocznym laureatom.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

REKLAMA

2097754849 views

REKLAMA

REKLAMA

2097755083 views

REKLAMA

REKLAMA

2099551475 views

REKLAMA

2097755226 views

REKLAMA

2097755327 views

REKLAMA

2097755437 views