REKLAMA

2128896261 views

REKLAMA

2128896260 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatSzef niemieckiego MSW: nie wolno ukrywać pochodzenia sprawców przestępstw

Szef niemieckiego MSW: nie wolno ukrywać pochodzenia sprawców przestępstw

-

Do licznych  napaści seksualnych i rabunkowych doszło  w noc sylwestrową w Kolonii fot. Marius Becker/EPA
Do licznych napaści seksualnych i rabunkowych doszło w noc sylwestrową w Kolonii fot. Marius Becker/EPA

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere ostrzegł w wywiadzie dla “Frankfurter Allgemeine Zeitung” przed próbami ukrywania przed opinią publiczną pochodzenia sprawców przestępstw będących imigrantami. Takie zarzuty kierowane są pod adresem policji w Kolonii.

REKLAMA

“Nie wolno nakręcać spirali milczenia, a szczególnie nie może tego robić policja” – powiedział de Maiziere w rozmowie opublikowanej w sobotnim wydaniu “FAZ”.

Zdaniem szefa resortu spraw wewnętrznych zarówno politycy, jak i media powinny się wystrzegać traktowania migrantów, którzy weszli w kolizję z prawem, inaczej niż Niemców. “Nie wolno przemilczać tego, że (sprawca) jest imigrantem czy uchodźcą” – zaznaczył polityk CDU. Takie postepowanie byłoby jego zdaniem “wodą na młyn tych osób, które zarzucają politykom i mediom celowe przeinaczenia”.

Szef MSW powiedział, że z pochodzącego z jesieni 2015 roku raportu wynika, iż przestępczość wśród azylantów nie jest wyższa od średniej krajowej. W przypadku azylantów z Syrii odsetek przestępców jest niższy od średniej, natomiast przybysze z Bałkanów Zachodnich i Afryki Północnej wchodzą w konflikt z prawem częściej niż przeciętni Niemcy. “Podejrzewanie wszystkich (ze względu na pochodzenie) jest tak samo niesłuszne jak uznawanie pochodzenia (przestępcy) za temat tabu” – powiedział de Maiziere.

Po masowych napaściach seksualnych i rabunkowych w noc sylwestrową w Kolonii władze miasta i szef policji zapewniali przez kilka dni, że nie ma żadnych przesłanek wskazujących na udział uchodźców w tych zajściach. Raporty policji wskazywały dużo wcześniej na obecność imigrantów wśród napastników. Ofiary napaści też wskazywały na udział osób, których wygląd wskazywał na pochodzenie z Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Dopiero w piątek, w tydzień po zajściach, rzecznik MSW przyznał, że wśród sprawców napaści w Kolonii byli azylanci. Funkcjonariusze policji federalnej odnotowali w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia 32 przestępstwa, w większości kradzieże i pobicia, i ustalili tożsamość 31 sprawców – powiedział dziennikarzom rzecznik MSW Tobias Plate. Jak wyjaśnił, wśród zidentyfikowanych sprawców były dwie osoby z niemieckim paszportem, a reszta to obcokrajowcy – Algierczycy, Marokańczycy, Syryjczycy i Irakijczycy, a także jeden Amerykanin. 18 skontrolowanych osób miało status azylanta lub oczekiwało na decyzję o przyznaniu azylu – poinformował Plate.

Tabloid “Bild” pisze, powołując się na anonimowych przedstawicieli policji, że przestępstwa popełniane przez imigrantów z ośrodków dla uchodźców są ukrywane przed mediami. (PAP)

REKLAMA

2121471386 views

REKLAMA

REKLAMA

2121471407 views

REKLAMA

REKLAMA

2123267727 views

REKLAMA

2121471418 views

REKLAMA

2121471427 views

REKLAMA

2121471431 views