REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Szef izraelskiego MSZ gotów płacić Arabom, aby opuszczali Izrael

Szef izraelskiego MSZ gotów płacić Arabom, aby opuszczali Izrael

-

Bliski współpracownik premiera Izraela, szef MSZ Awigdor Lieberman wezwał w piątek do odstąpienia Arabom zamieszkanych głównie przez nich terenów na północnych rubieżach kraju oraz do wprowadzenia zachęt materialnych, aby skłonić ludność arabską do emigracji.  Arabowie stanowią 20 proc. z 8 mln mieszkańców Izraela.

W oświadczeniu Lieberman, reprezentujący skrajnie prawicowe skrzydło izraelskiego rządu, nie zajmuje stanowiska co do innych najtrudniejszych punktów konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jak status Jerozolimy, granice Izraela oraz konsekwentna izraelska polityka stwarzania faktów dokonanych w postaci zakładania żydowskich osiedli na okupowanych palestyńskich terytoriach Zachodniego Brzegu Jordanu.

REKLAMA

Lieberman, uważany do niedawna za jednego z najbliższych sojuszników premiera Benjamina Netanjahu – pisze AP – jest obecnie postrzegany jako polityk, który sam chce zabiegać o stanowisko szefa rządu.

Szef izraelskiego MSZ wystąpił ze swą propozycją po przeforsowaniu przez Netanjahu na burzliwym posiedzeniu rządu w minioną niedzielę projektu kontrowersyjnej ustawy, która zmienia dotychczasową definicję Państwa Izrael. Ma ono przyjąć status “państwa żydowskiego”.

Izraelscy Arabowie uznali tę zmianę za próbę nadania im statusu “obywateli drugiej kategorii” i stworzenia porządku prawnego zbliżonego do systemu apartheidu, który istniał w RPA do połowy lat 90. ubiegłego stulecia i odrzucał możliwość istnienia zintegrowanego społeczeństwa wielorasowego.

Zmiana definicji Państwa Izrael na “państwo żydowskie” lub “państwo ludu żydowskiego”, jak proponowano w trakcie dyskusji na niedzielnym posiedzeniu rządu, zyskała zdecydowane poparcie Liebermana i pozostałych prawicowych członków rządzącej koalicji.

Jednocześnie wywołała mocny sprzeciw szefowej resortu sprawiedliwości Cipi Liwni i wielu izraelskich osobistości, w tym niemającego faktycznych prerogatyw władzy prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.(PAP)

Na zdjęciu: Size MZW Izraela Awigdor Lieberman fot.Abir Sultan/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks