0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaNa bieżącoSzef dyplomacji UE: śmierć George'a Floyda była nadużyciem władzy

Szef dyplomacji UE: śmierć George’a Floyda była nadużyciem władzy

-

Śmierć George’a Floyda w USA była nadużyciem władzy; potępiamy przemoc i rasizm w każdej postaci – oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji prasowej w Brukseli. Mieszkańcy Europy są zszokowani tym zabójstwem – dodał.

Floyd, 46-letni Afroamerykanin, zmarł 25 maja w Minneapolis, gdy w czasie aresztowania za domniemaną próbę zapłacenia fałszywym 20-dolarowym banknotem policjant przygniótł go do ziemi i ukląkł na jego szyi. Na nagraniu wideo z aresztowania słychać, jak Floyd, który był nieuzbrojony, mówił, że nie może oddychać.

Borrell śmierć Floyda nazwał też “morderstwem”. „Podobnie jak obywatele Stanów Zjednoczonych, jesteśmy zszokowani i przerażeni śmiercią George’a Floyda… wszystkie społeczeństwa muszą zachować czujność wobec nadmiernego używania siły” – powiedział dziennikarzom w Brukseli szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell.

REKLAMA

Śmierć Floyda „bardzo, bardzo nieszczęśliwym” wydarzeniem i powiedział, że pokazuje ona „nadużycie władzy” przez organy ścigania.

„Potępiamy wszelkiego rodzaju przemoc i rasizm … wierzymy w zdolność Amerykanów do zjednoczenia się” – zaznaczył. „Każde życie ma znaczenie, życie czarnoskórych również ma znaczenie” – powiedział, odnosząc się do angielskiego zdania “All lives matter, black lives also matter”, które stało się w USA hasłem antyrasistowskich protestów po poprzednich zamieszkach związanych z przypadkami zabicia niewinnych Afroafrykanów przez policję lub prywatnych ochroniarzy.

Borrell zaapelował o deeskalację napięcia w Stanach Zjednoczonych.

Po śmierci Floyda doszło w USA do przeradzających się często w gwałtowne zamieszki, trwających już od tygodnia protestów wymierzonych głównie w brutalność policji, szczególnie wobec Afroamerykanów. Demonstracje ogarnęły wszystkie wielkie miasta Ameryki.

W nocy z poniedziałku na wtorek kontynuowano protesty w całych Stanach Zjednoczonych; część demonstracji przerodziła się w gwałtowne rozruchy, którym towarzyszyła grabież sklepów. W Illinois zginęło dwoje protestujących. W Saint Louis i Las Vegas postrzelono policjantów.

W poniedziałek wieczorem prezydent Donald Trump zapowiedział, że jeśli zamieszki nie zostaną opanowane przez lokalne siły policyjne i Gwardię Narodową, do przywrócenia spokoju zostanie skierowane wojsko.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

REKLAMA

2121787117 views

REKLAMA

REKLAMA

2121787137 views

REKLAMA

REKLAMA

2123583457 views

REKLAMA

2121787148 views

REKLAMA

2121787157 views

REKLAMA

2121787161 views