REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatSzczyt UE zleci opracowanie strategii przeciw rosyjskiej propagandzie

Szczyt UE zleci opracowanie strategii przeciw rosyjskiej propagandzie

-

Przywódcy państw UE, którzy spotkają się 19 i 20 marca w Brukseli, mają zlecić opracowanie do czerwca strategii komunikacji w celu przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie medialnej na temat kryzysu na Ukrainie – wynika z projektu dokumentu końcowego szczytu.

Konflikt na wschodniej Ukrainie i relacje z Rosja będą jednym z głównych tematów marcowego spotkania unijnych przywódców. W projekcie wniosków szczytu, które uzyskała PAP, zawarto apel do wszystkich stron konfliktu na wschodniej Ukrainie o szybkie i pełne wdrażanie uzgodnionego 12 lutego w Mińsku porozumienia o zawieszeniu broni, podkreślając jednocześnie “odpowiedzialność Rosji w tej sprawie”.

REKLAMA

Zadeklarowano wsparcie dla misji obserwacyjnej OBWE w rejonie konfliktu, jednak w dokumencie nie ma na razie żadnego odniesienia do apeli ukraińskich władz o przysłanie międzynarodowej misji rozjemczej.

Szczyt ma też podkreślić “potrzebę przeciwstawienia się prowadzonej przez Rosję kampanii dezinformacji”. Przywódcy wezwą szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini, by we współpracy z krajami i instytucjami UE przygotowała do szczytu w czerwcu “plan działania dotyczący strategicznej komunikacji, wspierającej wolność mediów i wartości UE”.

Już w styczniu br. o przeciwdziałaniu rosyjskiej propagandzie rozpowszechnianej w mediach dyskutowali ministrowie spraw zagranicznych państw UE i zapowiedzieli opracowanie strategii komunikacji, by tej propagandzie przeciwdziałać. Cztery kraje: Litwa, Dania, Estonia i Wielka Brytania przygotowały wspólny list, w którym zaproponowały m.in. wspieranie rosyjskojęzycznych mediów i audycji, aby stworzyć alternatywę dla społeczności rosyjskojęzycznych, korzystających dotąd z mediów kontrolowanych przez państwo rosyjskie.

Unijni przywódcy mają również dyskutować na szczycie o sankcjach wobec Rosji, w tym o przedłużeniu wygasających z końcem lipca restrykcji gospodarczych, jeżeli porozumienie o zawieszeniu broni uzgodnione 12 lutego w Mińsku będzie łamane.

Jednak w projekcie dokumentu końcowego szczytu na razie pozostawiono puste miejsce w punkcie, gdzie mają znaleźć się zapisy na temat sankcji. Oznacza to, że dyplomaci krajów UE jeszcze nie uzgodnili kompromisowej wersji tych zapisów.

We wtorek w trakcie wizyty w Waszyngtonie szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział, że w UE nie ma jednolitego stanowiska co do tego, czy o przedłużeniu sankcji należy zdecydować już w marcu, czy też dopiero na szczycie Unii w czerwcu.

Dodał, że minimum, na które może zgodzić się UE za tydzień, to “twarde stanowisko zapowiadające utrzymanie sankcji w wypadku naruszania porozumienia z Mińska i braku jego wdrożenia”.

W lipcu ub. roku UE nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze w postaci ograniczeń w dostępie do kapitału dla rosyjskich banków państwowych i firm naftowych, ograniczenia sprzedaży zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embarga na broń. Sankcje te mają obowiązywać przez rok. Z kolei decyzja polityczna o przedłużeniu wprowadzanych od wiosny ub. roku restrykcji wizowych i finansowych wobec ponad 151 osób i 37 firm w związku z konfliktem ukraińskim już zapadła.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

fot.Patrick Seeger/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2122671146 views

REKLAMA

REKLAMA

2122671163 views

REKLAMA

REKLAMA

2124467483 views

REKLAMA

2122671173 views

REKLAMA

2122671179 views

REKLAMA

2122671183 views