REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatSzczyt G7: bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią geopolityczną najwyższej wagi

Szczyt G7: bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią geopolityczną najwyższej wagi

-

Uzgodniliśmy, że bezpieczeństwo energetyczne jest kwestią geopolityczną najwyższej wagi – powiedział szef KE Jose Barroso. A prezydent USA zapowiedział, że G7 pomoże Ukrainie i państwom Europy Środkowo-Wschodniej wzmocnić to bezpieczeństwo. 

Obrady podczas szczytu G7 w Brukseli fot.Bernd Von Jutrczenka/PAP/EPA
Obrady podczas szczytu G7 w Brukseli fot.Bernd Von Jutrczenka/PAP/EPA

Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapewniali na konferencji prasowej po środowo-czwartkowym spotkaniu G7 w Brukseli, że bezpieczeństwo energetyczne jest kluczowym priorytetem, podobnie jak walka ze zmianami klimatu. Van Rompuy zapowiedział, że na szczycie UE w październiku zapadną odpowiednie decyzje w tej sprawie, tak by na początku 2015 roku UE mogła zadeklarować swoje zobowiązania w ramach przyszłego globalnego porozumienia klimatycznego.

REKLAMA

Jak podkreślił Barroso G7 poparło kluczowe inicjatywy UE w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Odnosząc się do klimatu zaznaczył, że szczyt G7 potwierdził „intencję osiągnięcia ambitnego i wiążącego porozumienia klimatycznego do 2015 roku”. Barroso podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne wiąże się z ochroną klimatu, bo źródła odnawialne i własne zasoby zmniejszają zależność od importu paliw kopalnych.

„Sytuacja na Ukrainie uwidoczniła potrzebę większego bezpieczeństwa energetycznego” – oświadczył z kolei Obama na konferencji prasowej po szczycie G7. Poinformował, że przywódcy siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata uzgodnili „udzielenie pomocy Ukrainie w zredukowaniu przez nią ryzyka w dziedzinie energii”, by mogła m.in. zdywersyfikować dostawy nośników energii. „Mamy zamiar pomóc państwom Europy Środkowo-Wschodniej wzmocnić także ich bezpieczeństwo energetyczne” – dodał amerykański prezydent.

Szczyt G7 w Brukseli był poświęcony głównie kryzysowi ukraińskiemu i relacjom z Rosją. W tym kontekście rozmawiano m.in. o bezpieczeństwie energetycznym.

Z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

 

REKLAMA

2115188889 views

REKLAMA

2115189121 views

REKLAMA

REKLAMA

2116985511 views

REKLAMA

2115189261 views

REKLAMA

2115189360 views

REKLAMA

2115189468 views