REKLAMA

2131532913 views

REKLAMA

2131532912 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatSzczerski nie został wiceszefem NATO; Rumun zastępcą Stoltenberga

Szczerski nie został wiceszefem NATO; Rumun zastępcą Stoltenberga

-

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenbeg ogłosił w środę, że jego zastępcą będzie były szef MSZ Rumunii Mircea Geoana. Tym samym wiceszefem Sojuszu nie został również ubiegający się o to stanowisko szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

“Z radością ogłaszam powołanie Mircei Geoany na kolejnego zastępcę sekretarza generalnego. Jest oddanym orędownikiem więzi transatlantyckich; wniesie doświadczenie polityka i dyplomaty na to stanowisko. Będzie pierwszym Rumunem, który obejmie to wysokie stanowisko” – oświadczył Stoltenberg.

REKLAMA

Szczerski sam mówił, że został oficjalnie zgłoszony na te funkcję. Zdradzał też, że rozmawiał ze Stoltenbergiem. “Decyzję w tej sprawie podejmuje sekretarz generalny, to jest jego prerogatywa dlatego, że to jest funkcja jego bezpośredniego zastępcy” – mówił szef gabinetu prezydenta podczas konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy w Katowicach 6 lipca.

Obecnie zastępczynią sekretarza generalnego NATO jest Amerykanka Rose Gottemoeller, która była wcześniej podsekretarzem stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jej kadencja kończy się jesienią.

“Jestem bardzo wdzięczny Rose Gottemoeller. Jej umiejętności dyplomatyczne i doświadczenie w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa były nieocenione dla Sojuszu, ponieważ NATO nadal dostosowuje się do bardziej nieprzewidywalnego środowiska bezpieczeństwa” – podkreślił w oświadczeniu Stoltenberg.

Według nieoficjalnych podawanych przez Dziennik “Polska The Times” Szczerski, miał mieć poparcie Stanów Zjednoczonych. “Jest wielu równoległych kandydatów, dlatego należy zachować spokój. To jest bardzo dobry kandydat, ale są różne inne aspekty brane pod uwagę przez poszczególne państwa” – mówił pod koniec czerwca minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Geoana jest założycielem i prezesem mającego główną siedzibę w Waszyngtonie ośrodka analitycznego Aspen Institute Romania. Wcześniej pełnił funkcję przewodniczącego rumuńskiego Senatu, ministra spraw zagranicznych i ambasadora Rumunii w Stanach Zjednoczonych. Nowe stanowisko zajmie w połowie października 2019 roku.

Zastępca sekretarza generalnego NATO to drugie najważniejsze stanowisko urzędnicze w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przed Gottemoeller urząd ten pełnił również Amerykanin Alexander Vershbow.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

Na zdjęciu: Jens Stoltenberg

fot.OLIVIER HOSLET/EPA-EFE/Shutterstock

1 KOMENTARZ

  1. Dzięki dojnej zmianie Polska jest poniewierana na całym świecie . Duda musiał czekać kilka lat żeby zostać przyjętym w Białym Domu , w Parlamencie Europejskim wszystkie kandydatury PIS na ważne stanowiska są z automatu blokowane , Beata Szydło dokonała rzeczy niezwykłej 2 razy przegrała sama z sobą a teraz jeszcze NATO pokazało PIS-owi miejsce w szyku . No to żeśmy wstali z kolan dzięki PIS-owi , niedługo więcej do powiedzenia będzie miało Wybrzeże Kości Słoniowej ale grunt że jest 500+ za które sprzedają swoją Ojczyznę …..

REKLAMA

2126670509 views

REKLAMA

REKLAMA

2126670526 views

REKLAMA

REKLAMA

2128466846 views

REKLAMA

2126670536 views

REKLAMA

2126670540 views

REKLAMA

2126670544 views