REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatSteinmeier w Sachsenhausen: Niemcy uznały historyczną winę za nazizm

Steinmeier w Sachsenhausen: Niemcy uznały historyczną winę za nazizm

-

Frank-Walter Steinmeier fot.Olivier Hoslet/EPA
Frank-Walter Steinmeier fot.Olivier Hoslet/EPA

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier zapewnił w niedzielę podczas obchodów 70. rocznicy oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, że Niemcy uznały i nadal uznają historyczną winę za nazizm.

W przemówieniu do uczestników uroczystości, w tym byłych więźniów obozu, Steinmeier zwrócił uwagę na szczególne znaczenie relacji niemiecko-izraelskich. „Droga (do porozumienia z Izraelem) zakończyła się sukcesem także dlatego, że mój kraj uznał i nadal uznaje historyczną winę, a także dlatego, że przyznaje się do aktualnej odpowiedzialności za prawo Izraela do istnienia” – powiedział szef niemieckiej dyplomacji, cytowany przez agencję dpa.

REKLAMA

W tym roku Niemcy będą obchodzić 50. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Kanclerz Angela Merkel, przemawiając w 2008 roku w izraelskim parlamencie, powiedziała, że historyczna odpowiedzialność Niemiec za bezpieczeństwo Izraela jest „częścią racji stanu Niemiec”, a bezpieczeństwo Izraela „nie może podlegać żadnym przetargom”.

Steinmeier podkreślił, że pamięć o zbrodniach nazistowskich nakłada na Niemców obowiązek angażowania się na świecie wszędzie tam, gdzie obecnie wybuchają kryzysy. „To zasada, którą kieruje się niemiecka polityka” – zaznaczył polityk SPD.

Obóz koncentracyjny Sachsenhausen powstał w lipcu 1936 r. w okolicy miasta Oranienburg, około 30 km na północ od Berlina. Działał do 22 kwietnia 1945 r.

Był początkowo miejscem, w którym przetrzymywano politycznych przeciwników Hitlera z Niemiec. W czasie wojny do Sachsenhausen deportowano obywateli podbitych i okupowanych przez III Rzeszę krajów w Europie. W obozie przetrzymywano między innymi 169 profesorów i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz polskich księży. Więźniem Sachsenhausen był też gen. Stefan Rowecki „Grot”, dowódca Armii Krajowej, zamordowany w obozie w sierpniu 1944 roku.

W latach 1936-1945 w KL Sachsenhausen i jego podobozach więziono ponad 200 tys. osób. Kilkadziesiąt tysięcy z nich zginęło; dokładną liczbę ofiar trudno ustalić.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091166919 views

REKLAMA

2091167222 views

REKLAMA

2092963681 views

REKLAMA

2091167505 views

REKLAMA

2091167653 views

REKLAMA

2091167797 views