REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Sławny Cirque du Soleil szuka inwestorów

Sławny Cirque du Soleil szuka inwestorów

-

Cirque du Soleil, sławna kanadyjska grupa cyrkowa, złożyła do sądu wniosek o ochronę przed wierzycielami. Zawieszenie występów z powodu pandemii koronawirusa sprawiło, że Cirque du Soleil musi przeprowadzić restrukturyzację.

W komunikacie na stronie internetowej grupy poinformowano, że Cirque du Soleil Entertainment Group oraz niektóre spółki z grupy złożyły do sądu wniosek o ochronę przed wierzycielami, a we wtorek wniosek rozpatrzy Sąd Najwyższy prowincji Quebec.

Istniejąca od 36 lat, znana z imponujących spektakli grupa cyrkowa z Montrealu zatrudnia 3,5 tys. pracowników i, jak mówił cytowany w komunikacie prezes Daniel Lamarre, „Cirque du Soleil był odnoszącym sukcesy i przynoszącym zyski przedsięwzięciem, jednak ze względu na zerowe przychody z powodu odwołania wszystkich występów w związku z Covid-19, zarządzający musieli działać zdecydowanie, by chronić przyszłość przedsiębiorstwa”.

REKLAMA

2147483647 clicks

Grupa poinformowała jednocześnie, że porozumiała się ze swoimi udziałowcami, teksańską TPG, chińską Fosun, quebeckim funduszem emerytalnym oraz z Investissement Quebec w sprawie dalszego finansowania.

Trzy pierwsze podmioty, określane w komunikacie jako „sponsorzy”, wykupią wszystkie aktywa Cirque du Soleil i utworzą dodatkowo dwa fundusze o wartości 20 mln dol., które będą finansować w razie potrzeby pracowników i podwykonawców. Ponadto sponsorzy przekażą Cirque du Soleil 300 mln USD, aby umożliwić wznowienie działalności po restrukturyzacji. To tzw. porozumienie „stalking horse”, które określa cenę minimalną i warunki sprzedaży dla innych inwestorów.

Jeśli sąd zaakceptuje zgłoszoną propozycję, Cirque du Soleil będzie też starać się o ochronę przed wierzycielami w USA.

Inwestorzy zainteresowani wykupieniem Cirque du Soleil od obecnych udziałowców będą mieli 45 dni na złożenie konkurencyjnych ofert, a ich analiza będzie nadzorowana przez sąd.

Francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio-Canada informował, że jednym z potencjalnych inwestorów jest współzałożyciel Cirque du Soleil Guy Laliberte, który sprzedał swoje udziały w 2015 r. za 1,5 mld dol.

Kanadyjskie media podawały jednak, że Cirque du Soleil już przed Covid-19 był zadłużony na 900 mln dol. i starał się zdywersyfikować swoje działania artystyczne i biznesowe poza same spektakle cyrkowe.

Publiczny nadawca CBC przypomniał, że obecnie rządząca we frankofońskiej prowincji Coalition Avenir Quebec zapowiadała w swoim programie wyborczym, że będzie chronić quebeckie firmy przed zagranicznymi przejęciami.

Z Toronto Anna Lach(PAP)

REKLAMA

2131859445 views

REKLAMA

REKLAMA

2131859460 views

REKLAMA

REKLAMA

2133655780 views

REKLAMA

2131859470 views

Tomasz Witkowski

Maya Woroszyło

Lusia Planica

Zuzanna Ochwat

Alexander Kubiak

Maximilian Ostrowski

Patrick Jerabek

Mateusz Boksa

Hubert Dybiński

Sebastian Skoczeń

REKLAMA

2131859473 views

REKLAMA

2131859477 views