REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Rzecznik RE: być może jeszcze w lipcu wstępna opinia Komisji Weneckiej ws....

Rzecznik RE: być może jeszcze w lipcu wstępna opinia Komisji Weneckiej ws. TK

-

fot.Patrick Seeger/EPA
fot.Patrick Seeger/EPA

Być może jeszcze w lipcu będzie wstępna opinia Komisji Weneckiej na temat nowej ustawy o polskim Trybunałe Konstytucyjnym – powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Rady Europy.

W sobotę sekretarz generalny RE Thorbjoern Jagland ogłosił, że zwróci się do Komisji Weneckiej – organu doradczego Rady Europy – o pilne zbadanie ustawy.

Z pierwszych informacji przekazanych przez rzecznika RE wynika, że Komisja bardzo szybko przystąpi do prac nad nową ustawą o Trybunale, przyjętą przez Sejm w czwartek. Szczegółowy harmonogram obecnych, pilnych prac KW nad kolejną polską ustawą nie jest jeszcze znany.

Jagland wyjaśniał, że poprosi o pilne sprawdzenie, czy ustawa uwzględnia opinię wydaną w marcu przez Komisję Wenecką na temat grudniowej nowelizacji ustawy o TK.

Przed 4 miesiącami Komisja Wenecka w wydanej opinii zaapelowała o publikację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z marca, co według niej byłoby punktem wyjścia z kryzysu. Ponadto KW podkreśliła, że osłabienie Trybunału stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa w Polsce. (PAP)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks