REKLAMA

2129268633 views

REKLAMA

2129268632 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRozmowa Junckera z Morawieckim o budżecie UE

Rozmowa Junckera z Morawieckim o budżecie UE

-

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker rozmawiał w piątek telefonicznie z premierem Mateuszem Morawieckim. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że głównym tematem były propozycje dotyczące wieloletniego budżetu UE.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa, która w piątek informowała o rozmowie Junckera i Morawieckiego, powiedziała, że omawiali oni kwestie, które znajdują się obecnie na agendzie europejskiej. Pytana, czy rozmowa dotyczyła praworządności, odpowiedziała jedynie, że “dialog (w tej sprawie) trwa”.

REKLAMA

Z informacji uzyskanych przez PAP od źródła w Brukseli wynika, że rozmowa dotyczyła przygotowanego przez Komisję projektu wieloletniego budżetu UE. “To ostatnie chwile przed bardzo ważnymi decyzjami” – wskazał rozmówca PAP.

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, który odnosił się w piątek do niepokojących z punktu widzenia Warszawy przecieków ws. nowych wieloletnich ram finansowych, sugerował w Brukseli, że w razie przekierowania środków na południe czy cięć Polska może zawetować budżet. Przypomniał, że musi być on przyjęty jednogłośnie, i dodał, że jeżeli KE nie doprowadzi do kompromisu, “Polska będzie korzystać ze swoich praw”.

W przyszłym tygodniu KE ma zaprezentować projekt wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Na razie nie ujawniła żadnych liczb, ale z nieoficjalnych informacji mediów wynika, że Polska może dostać od kilku do kilkunastu miliardów euro mniej niż w obecnym budżecie. Środki z polityki spójności mają być w mniejszym stopniu zależne od PKB, a w większym od czynników takich jak bezrobocie. W efekcie większa pula zamiast do Europy Środkowej i Wschodniej trafiłaby do krajów unijnego Południa.

Według źródła z Komisji rozmowa Junckera i Morawieckiego dotyczyła także dialogu w sprawie rządów prawa. “Strony pracują nad wypracowaniem porozumienia” – dodał rozmówca PAP. Polski rząd i KE próbują się porozumieć w sprawie konfliktu dotyczącego praworządności.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański mówił w poniedziałek w Radiu Plus, że dzięki stanowisku wielu krajów UE sceptycznych wobec wszczęcia wobec Polski procedury z art. 7 oraz dzięki korekcie reformy wymiaru sprawiedliwości stanowisko Komisji w rozmowach z rządem polskim jest obecnie “znacznie bardziej konstruktywne”. Zastrzegł jednak, że w Brukseli jest wciąż wiele ośrodków zainteresowanych storpedowaniem ewentualnego porozumienia rządu polskiego z KE w tej sprawie.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oświadczył w poniedziałek w Brukseli, że podtrzymuje swoje krytyczne stanowisko w sprawie skargi nadzwyczajnej wprowadzonej reformą wymiaru sprawiedliwości przez polskie władze. “W rekomendacjach, które wydaliśmy w sprawie praworządności w Polsce, bardzo krytycznie odnieśliśmy się do skargi nadzwyczajnej. Podtrzymuję swoje stanowisko” – powiedział na konferencji prasowej Timmermans.

Z Brukseli Łukasz Osiński i Krzysztof Strzępka (PAP)

Na zdjęciu: Jean-Claude Juncker
fot.SIMELA PANTZARTZI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2121562437 views

REKLAMA

REKLAMA

2121562457 views

REKLAMA

REKLAMA

2123358777 views

REKLAMA

2121562468 views

REKLAMA

2121562477 views

REKLAMA

2121562481 views