REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRosja żąda wyjaśnień od Polski w związku z niewpuszczeniem motocyklistów

Rosja żąda wyjaśnień od Polski w związku z niewpuszczeniem motocyklistów

-

fot.Yuri Kochetkov/EPA
fot.Yuri Kochetkov/EPA

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji w wydanym w poniedziałek oświadczeniu potępiło władze polskie za niewpuszczenie do Polski grupy rosyjskich motocyklistów. Zażądało też od strony polskiej wyjaśnień w tej sprawie.

REKLAMA

Zdaniem MSZ Federacji Rosyjskiej postępowanie władz Polski “świadczy o gotowości do tego, aby z pobudek koniunkturalnych pisać od nowa historię i – w istocie rzeczy – bluźnić z tych, którzy ocalili Polskę i świat od faszyzmu”.

MSZ Rosji wyjaśniło, że grupa rosyjskich motocyklistów zamierzała w przededniu 70. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej uczcić pamięć żołnierzy radzieckich poległych podczas wyzwalania państw europejskich od faszyzmu. Według rosyjskiego MSZ wszyscy uczestnicy rajdu mieli ważnie wizy schengeńskie.

“Oburzenie wywołuje fakt, że przed ogłoszeniem swojej decyzji władze polskie poddały ich wielogodzinnemu przeszukaniu i długiej procedurze przesłuchania. Przejście graniczne zostało przy tym demonstracyjnie wzmocnione żołnierzami, jakby chciano stworzyć wrażenie, że niewielka grupa obywateli rosyjskich udających się do Europy w najszczytniejszych celach, +zagraża+ polskiemu państwu” – oznajmiło MSZ Rosji.

W piątek polskie MSZ przekazało ambasadzie Federacji Rosyjskiej w Warszawie notę dyplomatyczną z informacją o odmowie wjazdu na terytorium Polski motocyklistom z klubu “Nocne Wilki”. Rzecznik resortu Marcin Wojciechowski wyjaśnił wówczas, że “podstawą do podjęcia takiej decyzji był brak niezbędnych, precyzyjnych informacji dotyczących harmonogramu pobytu grupy w Polsce, dokładnych tras przejazdów oraz wskazania miejsc noclegów członków klubu”. Dane te – zaznaczył Wojciechowski – były niezbędne do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia.

W poniedziałek rano grupa motocyklistów pojawiła się na przejściu granicznym w Terespolu. Jak informowała Straż Graniczna, grupa deklarowała, że jest z Memoriału Drogami Chwały. Po godz. 13 Straż Graniczna poinformowała, że grupa nie wjedzie do Polski, a każdy motocyklista dostanie indywidualnie decyzję o odmowie wjazdu. Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki wyjaśnił, że “osoby te nie spełniły warunków wjazdu i pobytu na terenie RP”.

Portal Gazeta.ru, powołując się na przywódcę “Nocnych Wilków” Aleksandra Załdostanowa, informuje, że bikerzy z tego klubu motocyklowego we wtorek ponowią próbę przekroczenia granicy białorusko-polskiej. “Przybędziemy na miejsce we wtorek w ciągu dnia i spróbujemy dostać się na terytorium Polski. Jeśli znów nie otrzymamy zezwolenia na wjazd, to i tak wypełnimy misję” – oznajmił Załdostanow, znany jako “Chirurg”.

Z kolei cytowany przez agencję RIA-Nowosti rzecznik białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego Alaksandr Ciszczanka przekazał, że rosyjscy bikerzy obecnie przebywają w Brześciu, gdzie odpoczywają.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2128791258 views

REKLAMA

REKLAMA

2128791274 views

REKLAMA

REKLAMA

2130587594 views

REKLAMA

2128791284 views

REKLAMA

2128791288 views

REKLAMA

2128791292 views