REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRosja. Z dna Morza Czarnego wydobyto drugą czarną skrzynkę Tu-154

Rosja. Z dna Morza Czarnego wydobyto drugą czarną skrzynkę Tu-154

-

Akcja ratunkowa na Morzu Czarnym fot.Vladimir Velengurin/Russian Emergency Ministry/Handout/EPA
Akcja ratunkowa na Morzu Czarnym fot.Vladimir Velengurin/Russian Emergency Ministry/Handout/EPA

Z dna Morza Czarnego wydobyta została druga czarna skrzynka rosyjskiego samolotu Tu-154, który rozbił się w niedzielę krótko po starcie z lotniska w Soczi z 92 osobami na pokładzie – poinformowało w środę ministerstwo obrony Rosji. Dotychczas wydobyto 15 ciał.

W sumie od początku operacji poszukiwawczej nurkowie zlokalizowali 12 dużych i ponad 1,5 tys. mniejszych fragmentów maszyny, która rozbiła się 25 grudnia w drodze do Syrii. Większość ofiar to członkowie słynnego Chóru Aleksandrowa, którzy mieli dać noworoczny koncert w rosyjskiej bazie lotniczej Hmejmim.

REKLAMA

Resort obrony sprecyzował, że z wody wydobyto 15 ciał i ponad 230 szczątków ciał ofiar.

Pierwszy rejestrator został znaleziony we wtorek i eksperci już rozpoczęli jego analizę. Jak poinformowała gazeta „Kommiersant”, powołując się na źródła zbliżone do śledztwa, czarna skrzynka zarejestrowała awarię mechanizmu wysuwania i chowania klap. Według ekspertów cytowanych przez rosyjski dziennik awaria taka nie musi mieć katastrofalnych następstw, a piloci powinni być w stanie poradzić sobie z taką usterką dzięki ćwiczeniom na symulatorach.

Jednak załoga należącego do ministerstwa obrony Tu-154, w opinii ekspertów, „z jakiegoś powodu nie zdołała rozwiązać problemu niesprawnych klap”, a podjętymi działaniami mogła wręcz pogorszyć sytuację.

We wtorek resort obrony podał, że w Centralnym Instytucie Naukowo-Badawczym Sił Powietrznych trwa odczyt pierwszego nośnika magnetycznego z rejestratora danych, a jego wstępna analiza „pozwala na zawężenie kręgu domniemanych przyczyn katastrofy samolotu”.

„Ostateczne wnioski w sprawie przyczyn wypadku zostaną sformułowane przez komisję państwową po zbadaniu wszystkich możliwych czynników” – ogłoszono.

Komitet Śledczy poinformował także o nowych świadkach katastrofy samolotu, w tym osobie, która nagrała na wideo start, lot i upadek maszyny do Morza Czarnego.

Samolot Tu-154 wyruszył z Moskwy, w Soczi miał międzylądowanie w celu uzupełnienia paliwa. Na pokładzie znajdowały się 92 osoby: 84 pasażerów i ośmiu członków załogi; zginęli wszyscy. (PAP)

REKLAMA

2115086502 views

REKLAMA

2115086734 views

REKLAMA

REKLAMA

2116883124 views

REKLAMA

2115086874 views

REKLAMA

2115086973 views

REKLAMA

2115087081 views