REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Rosja rozpoczęła bombardowania w Syrii; ich cel nie jest jasny

Rosja rozpoczęła bombardowania w Syrii; ich cel nie jest jasny

-

fot.Mohammed Saber/EPA
fot.Mohammed Saber/EPA

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w środę o rozpoczęciu przez lotnictwo ataków na dżihadystyczne Państwo Islamskie w Syrii. Jednak według amerykańskich i francuskich źródeł ataki wymierzone są w grupy opozycyjne i służą wsparciu reżimu w Damaszku.

REKLAMA

W czasie narady z członkami rządu w rezydencji prezydenta Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą oświadczył on, że wszyscy partnerzy Rosji zostali poinformowani o działaniach rosyjskich sił. Dodał, że oczekuje od syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada elastyczności i gotowości do pójścia na kompromis z opozycją tolerowaną przez reżim w Damaszku w sprawie przyszłości kraju. Rosja jest uważana za sojusznika Asada.

Według Putina długotrwałe uregulowanie kryzysu w Syrii możliwe jest “tylko na podstawie reform politycznych i dialogu” z – jak to określił – “zdrowymi siłami w kraju”.

Jak podano, w Syrii bombardowany jest sprzęt islamistów, składy broni, amunicji i paliwa, a także infrastruktura służąca do łączności. Putin zaznaczył, że jedynym sposobem walki z terrorystami w Syrii są działania prewencyjne.

Syryjskie źródła bezpieczeństwa podały, że lotnictwo rosyjskie i syryjskie przeprowadziło w środę wiele ataków na “pozycje terrorystyczne” w trzech prowincjach – Hama, Hims i Latakia. Agencja AFP precyzuje, że atakowane tereny w Hims i Latakii znajdują się rękach Frontu al-Nusra, syryjskiego odgałęzienia Al-Kaidy, i islamistycznych rebeliantów, podczas gdy w Hamie są obecni dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS).

Tymczasem francuskie źródło dyplomatyczne oceniło, że rosyjskie ataki w Syrii najwyraźniej służą wsparciu reżimu Asada i wymierzone są w syryjską opozycję, a nie bojowników z IS.

Zastrzegające sobie anonimowość źródło podkreśliło, że jeśli celem nalotów faktycznie są okolice Hims w zachodniej Syrii, to nie jest atakowane Państwo Islamskie, “tylko prawdopodobnie ugrupowania opozycyjne, co potwierdza, że (Rosjanie) raczej udzielają wsparcia reżimowi Baszara (el-Asada) niż walczą z Państwem Islamskim”.

Także anonimowy przedstawiciel USA powiedział agencji Reutera, że dotychczasowe rosyjskie naloty najwyraźniej nie są wymierzone w terytoria kontrolowane przez Państwo Islamskie i koncentrują się m.in. w okolicach Hims. Źródło zastrzegło, że wszelkie informacje na ten temat są wstępne.

Wspierane przez zagranicę ugrupowanie rebelianckie, walczące z Asadem, podało, że jego bojownicy zostali zaatakowani przez rosyjskie lotnictwo w północno-zachodniej Syrii. Dowódca ugrupowania powiedział Reuterowi, że rannych zostało ośmiu bojowników.

Z kolei przewodniczący wspieranej przez Zachód Syryjskiej Koalicji Narodowej Chaled Chodża, który przebywa w Nowym Jorku na sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, przekazał na Twitterze, że w rosyjskich bombardowaniach w Syrii zginęło co najmniej 36 cywilów. Potwierdził, że ataki koncentrują się na obszarach, na których nie ma Państwa Islamskiego i bojowników powiązanych z Al-Kaidą.

Rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby oświadczył, że przedstawiciel Rosji w Bagdadzie uprzedził personel amerykańskiej ambasady o zamiarze rozpoczęcia nalotów przeciwko Państwu Islamskiemu i zwrócił się z prośbą do USA, by amerykańskie lotnictwo unikało syryjskiej przestrzeni powietrznej na czas rosyjskiej misji.

Kirby oznajmił natomiast dziennikarzom na marginesie ZO NZ, że rosyjskie posunięcia “nie zmienią w żaden sposób charakteru misji USA czy koalicji przeciwko IS, w szczególności misji lotniczych”.

Wcześniej w środę zgodę na wysłanie rosyjskich wojsk do Syrii wyraziła Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu. Wniosek prezydenta Putina w tej sprawie przyjęto jednomyślnie – poinformował szef administracji Kremla Siergiej Iwanow.

Kreml próbuje pomniejszyć wagę tej decyzji, podkreślając, że chodzi jedynie o użycie sił powietrznych, a nie lądowych – wskazywała Associated Press.

Prezydent musi zgodnie z konstytucją zwracać się o zgodę do wyższej izby parlamentu na użycie sił zbrojnych za granicą; ostatni raz zrobił to przed zaanektowaniem przez Rosję Krymu w marcu 2014 roku.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

3 KOMENTARZE

  1. Brawo Putin! Propaganda Amerykanska bedzie teraz wmawiac ludzia ze Putin jest be, a prawda jest taka ze amerykanie chca zniszczyc Aasada zeby miec wiecej kontroli w regionie dlatego Ameryka wprowadza wszedzie demokracje zeby miec wszystko pod kontrola. To wszystko to jest robota Fedu i bankierowcow to oni rozdaja karty i wyznaczaja reguly, a skorumpowany read amerykanski przystaje na to. Za niedlugo zobaczycie co sie tutaj bedzie dzialo jak dolar upadnie, bedziecie mieli druga wojne domowa.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks