REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRosja. Rozmowa telefoniczna Putina z Poroszenką

Rosja. Rozmowa telefoniczna Putina z Poroszenką

-

Władimir Putin przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z Petrem Poroszenką, podczas której ukraiński prezydent poinformował go o swoim planie uregulowania sytuacji na południowym wschodzie Ukrainy – przekazał rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Spotkanie Petro Poroszenki z Władimirem Putinem w Normandii fot.Christophe Ena/EPA
Spotkanie Petro Poroszenki z Władimirem Putinem w Normandii fot.Christophe Ena/EPA

Rzecznik podał, że przywódcy obu krajów przedyskutowali „problemy rozwoju stosunków dwustronnych”. Według Pieskowa prezydent Ukrainy złożył też Putinowi życzenia z okazji Dnia Rosji, obchodzonego 12 czerwca święta państwowego Federacji Rosyjskiej.

REKLAMA

Natomiast cytowany przez agencję Interfax-Ukraina sekretarz prasowy ukraińskiego prezydenta Swiatosław Cegołko poinformował, że do rozmowy Poroszenki z Putinem doszło w drugiej połowie dnia oraz że była ona długa i szczegółowa.

Rzecznik przekazał, że „strony omówiły plan pokojowy Petra Poroszenki dotyczący uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy”. Według Cegołki prezydenci mówili o krokach, które należy podjąć, aby doprowadzić do przerwania ognia i rozwiązania sytuacji metodami pokojowymi.

Interfax-Ukraina odnotował, że rzecznik Poroszenki na swojej stronie na Facebooku napisał, iż „w czasie rozmowy telefonicznej prezydent Ukrainy uznał za nie do zaakceptowania sytuację, gdy przez ukraińsko-rosyjską granicę państwową na terytorium naszego państwa przeniknęły czołgi”.

Wcześniej w czwartek ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow potwierdził doniesienia o trzech czołgach T-72, które w nocy wjechały z Rosji do opanowanego przez prorosyjskich separatystów miasta Sniżne na wschód od Doniecka. Awakow poinformował, że czołgi te zostały przechwycone przez ukraińskie wojska. Szef ukraińskiego MSZ Andrij Deszczyca na konferencji prasowej oświadczył, że rosyjskie czołgi na terytorium Ukrainy są realnym dowodem, że Rosja przysyła tu swoich bojowników i sprzęt wojskowy.

Czwartkowa rozmowa telefoniczna prezydentów to drugi ich kontakt w ciągu tygodnia, ale pierwszy po inauguracji Poroszenki. Poprzednio rozmawiali oni w piątek w Deauville we Francji, gdzie uczestniczyli w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Putin poinformował wówczas, że rozmowa z Poroszenką trwała około 15 minut. Rosyjski prezydent pozytywnie ocenił deklaracje ukraińskiego przywódcy o potrzebie położenia kresu przemocy we wschodniej Ukrainie.

„Mogę jedynie pozytywnie przyjąć stanowisko Poroszenki w sprawie konieczności natychmiastowego zakończenia rozlewu krwi na wschodzie Ukrainy” – oznajmił wtedy Putin, dodając, że nie jest w stanie określić, jak to będzie realizowane. Podkreślił, że pierwszym krokiem powinno być zakończenie „operacji karnej” na wschodzie Ukrainy, ponieważ „tylko tak można stworzyć warunki do rozpoczęcia realnego procesu rozmów ze zwolennikami federalizacji”.

Dodał, że Poroszenko „w dwóch słowach” przedstawił mu plan wstrzymania rozlewu krwi na Ukrainie. „Jeszcze raz powiedziałem, że stronami rozmów nie powinny być Rosja i Ukraina, ponieważ Rosja nie jest uczestnikiem konfliktu, lecz kijowskie władze i zwolennicy federalizacji na wschodzie Ukrainy” – oznajmił rosyjski prezydent.

Z kolei Poroszenko oświadczył wówczas, że rozmowa z Putinem „nie była łatwa”. Przekazał, że powiedział prezydentowi Rosji, iż „Krym był, jest i będzie częścią Ukrainy”.

Dzień Rosji to najważniejsze święto państwowe FR. Upamiętnia uchwalenie 12 czerwca 1990 roku przez I Zjazd Deputowanych Ludowych Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radziecki (RFSRR) deklaracji suwerenności Federacji Rosyjskiej. W ten sposób RFSRR, tj. dzisiejsza FR, wypowiedziała posłuszeństwo władzom ZSRR, co w konsekwencji w grudniu 1991 roku doprowadziło do upadku Związku Radzieckiego.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2109306804 views

REKLAMA

2109307036 views

REKLAMA

REKLAMA

2111103427 views

REKLAMA

2109307177 views

REKLAMA

2109307276 views

REKLAMA

2109307384 views