REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRosja: pod koniec maja badanie wraku Tu-154M z udziałem przedstawicieli Polski

Rosja: pod koniec maja badanie wraku Tu-154M z udziałem przedstawicieli Polski

-

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej podał w środę, że zaakceptował wniosek strony polskiej ws. kolejnego badania wraku samolotu Tu-154M znajdującego się w Smoleńsku i pod koniec maja odbędą się „szczegółowe” oględziny „w obecności przedstawicieli polskich”.

W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Komitet Śledczy podał, że pod koniec marca zaakceptował wniosek „kompetentnych organów” Polski o „kolejne badanie” wraku samolotu Tu-154M. „Zgodnie z osiągniętym porozumieniem pod koniec maja br. pracownicy Komitetu Śledczego Rosji otworzą przedstawicielom polskim dostęp” m.in. do agregatów i elementów konstrukcyjnych samolotu, znajdującego się w Smoleńsku – głosi komunikat.

REKLAMA

„Śledczy i kryminolodzy rosyjscy w obecności przedstawicieli polskich przeprowadzą kolejne szczegółowe oględziny wraku Tu-154M. W wyniku przeprowadzonych prac rezultaty wszystkich działań procesowych będą przekazane stronie polskiej w trybie przewidzianym przez ustawodawstwo międzynarodowe i rosyjskie” – napisano w oświadczeniu.

Komitet Śledczy oznajmił, że prowadzone przez niego śledztwo w sprawie karnej dotyczącej katastrofy „na dzień dzisiejszy nie jest zakończone” i „w jego ramach nadal trwa aktywna praca”. Strona rosyjska przekazała do Polski 42 wnioski o pomoc prawną, z których dwa nie zostały do chwili obecnej wykonane; strona rosyjska wykonała dotąd „w pełnym zakresie” 32 polskie wnioski o pomoc prawną, a jeszcze cztery „znajdują się w fazie studiowania” – podał komitet.

W komunikacie oświadczył także, że „wrak Tu-154M nadal ma status dowodów rzeczowych w ramach sprawy karnej, wszczętej w Rosji w kwietniu 2010 roku”.

Komitet Śledczy podał ponadto, że od 2010 roku odbyło się „12 wizyt przedstawicieli polskich w Rosji w celu pracy z dowodami rzeczowymi”, a ostatnia z nich przeprowadzona została jesienią zeszłego roku. Wrak samolotu „zbadany był wielokrotnie i dokładnie, zarówno przez ekspertów rosyjskich, jak i polskich” – napisano w oświadczeniu.

We wrześniu zeszłego roku polscy prokuratorzy prowadzili w Smoleńsku oględziny Tu-154M, m.in. jego elementów konstrukcyjnych. W składzie polskiej grupy byli przedstawiciele prokuratury i technicy kryminalistyczni.

Wrak polskiego samolotu znajduje się na terenie lotniska wojskowego Smoleńsk Północny. Przedstawiciele polskich władz wielokrotnie poruszali w rozmowach ze stroną rosyjską sprawę zwrotu Polsce wraku Tu-154M. Władze Rosji twierdzą, że nie mogą przekazać go Polsce, dopóki nie zakończą swojego śledztwa.

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z polską delegacją udającą się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Na zdjęciu: Wrak Tupolewa Tu-154
fot.Interstate Aviation Committee Handout/EPA

REKLAMA

2095891580 views

REKLAMA

REKLAMA

2095891813 views

REKLAMA

2097688209 views

REKLAMA

2095891962 views

REKLAMA

2095892063 views

REKLAMA

2095892174 views