REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Rosja. Kierowca pługa, w który uderzył samolot szefa Totalu, był pijany 

Rosja. Kierowca pługa, w który uderzył samolot szefa Totalu, był pijany 

-

Kierowca pługa śnieżnego, w który uderzył na lotnisku w Moskwie samolot szefa francuskiego koncernu petrochemicznego Total Christopha de Margerie’ego, był pod wpływem alkoholu – podali we wtorek rosyjscy śledczy. W wyniku katastrofy de Margerie zginął.

Przedstawicielka moskiewskiego komitetu śledczego Tatiana Morozowa powiedziała agencji TASS, że kierowca pługa śnieżnego był pod wpływem alkoholu. Mężczyzna przeżył katastrofę i nie odniósł obrażeń – dodaje agencja Associated Press.

REKLAMA

Morozowa poinformowała, że na miejscu katastrofy trwają czynności śledcze, w tym przesłuchania pracowników lotniska i kontrolerów lotów. W postępowaniu biorą udział śledczy z Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK).

Do wypadku doszło, gdy prywatny odrzutowiec Falcon 50 przy starcie z lotniska Wnukowo w gęstej mgle uderzył w pług śnieżnym. Maszyna rozbiła się, próbując awaryjnie lądować. Samolot miał lecieć do Paryża. Do wypadku doszło o godz. 23.57 czasu lokalnego w poniedziałek (21.57 czasu polskiego). Widoczność wynosiła zaledwie 350 metrów.

Agencja AFP informuje, że na miejsce katastrofy udało się trzech śledczych z francuskiego komitetu badającego wypadki lotnicze BEA.

“Zginęli trzej członkowie załogi i pasażer. Mogę potwierdzić, że pasażerem był szef firmy Total (Christophe) de Margerie” – informowała wcześniej rzeczniczka lotniska. Śmierć de Margerie’ego potwierdziła również jego firma.

W związku z wypadkiem na lotnisku Wnukowo kondolencje przekazał prezydent Rosji Władimir Putin – poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

“Władimir Putin od dawna znał de Margerie’ego i utrzymywał z nim bliskie kontakty robocze. (…) Prezydent wysoko cenił jego umiejętności biznesowe oraz poświęcenie sprawie rozwoju nie tylko dwustronnych stosunków rosyjsko-francuskich, lecz także wzajemnie korzystnej współpracy w wielu dziedzinach” – zaznaczył Pieskow.

Kondolencje rodzinie złożył też premier Dmitrij Miedwiediew. “Pan de Margerie był przyjacielem i partnerem naszego kraju, zawsze otwarcie wypowiadał swoje zdanie we wszystkich najdrażliwszych sprawach”. – napisał szef rosyjskiego rządu.

Szef francuskiego koncernu był na liście uczestników spotkania poświęconego zagranicznym inwestycjom, które w poniedziałek odbyło się w Gorkim, pod Moskwą, z udziałem przedstawicieli zagranicznych firm i rosyjskiego rządu.

De Margerie, absolwent prestiżowej szkoły biznesowej Ecole Superieure de Commerce de Paris, na czele firmy Total stał od 2007 r. Był wysoko ceniony w branży. Kierowany przez niego Total wybronił się od oskarżeń o korupcję w sprawie związanej z programem “Ropa za żywność”, realizowanym przez ONZ w Iraku.

Utrzymał inwestycje firmy w Birmie i Iranie mimo sankcji nałożonych przez USA na władze tych krajów. W ostatnich miesiącach dał się też poznać jako zdeklarowany obrońca Rosji i rosyjskiej polityki energetycznej mimo trwającego od miesięcy i podsycanego przez Moskwę konfliktu na Ukrainie.

W lipcowym wywiadzie dla agencji Reutera mówił, że Europa powinna przestać myśleć o zmniejszeniu swej zależności od rosyjskiego gazu i skupić się raczej na zagwarantowaniu bezpieczeństwa tych dostaw. Europa nie może i nie musi funkcjonować bez gazu z Rosji – mówił.

Wartość rynkową koncernu Total szacuje się na 102 miliardy euro, co daje mu pozycję czwartej firmy petrochemicznej na świecie, za firmami Exxon, Royal Dutch Shell i Chevron.

Total jest też jednym z największych inwestorów w Rosji. W ubiegłym roku 9 proc. wydobycia firmy przypadało właśnie na ten kraj. Zgodnie z tegorocznymi prognozami do 2020 r. Rosja ma się stać dla Totalu największym źródłem ropy i gazu dzięki partnerstwu z rosyjskim przedsiębiorstwem gazowym Novatek oraz projektowi rozbudowania gazociągu jamalskiego do północno-zachodniej Syberii.(PAP)

fot.Ian Langsdon/EPA

 

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks