REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRosja domaga się zwołania na piątek sesji RB ONZ w sprawie Syrii

Rosja domaga się zwołania na piątek sesji RB ONZ w sprawie Syrii

-

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia zaapelował w czwartek o zwołanie na piątek sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Syrii; zażądał, by sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zorganizował publiczny briefing dla dyplomatów będących członkami Rady.

Niebienzia powiedział dziennikarzom podczas zamkniętego spotkania Rady, że liczy na to, iż posiedzenie RB ONZ zostanie “zwołane szybko”. “Priorytetem jest uniknięcie groźby wojny” – podkreślił.

REKLAMA

Dodał, że kolejnym priorytetem jest inspekcja Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Syrii. OPCW poinformowała, że jej eksperci rozpoczną badania w sobotę.

Niebienzia oznajmił, że Rosję bardzo niepokoi “niebezpieczna eskalacja sytuacji” i “agresywna polityka” oraz przygotowania, jakie podjęły niektóre rządy; to oczywiste odniesienie do administracji prezydenta USA Donalda Trumpa i sojuszników Ameryki – pisze AP.

“Mamy nadzieję, że nie przekroczymy granicy, zza której nie ma powrotu – że USA i ich sojusznicy powstrzymają się przed podjęciem akcji militarnej przeciw suwerennemu państwu” – dodał.

Po spotkaniu Rady Niebienzia powiedział dziennikarzom, że ryzyko związane z eskalacją “wykracza poza Syrię, ponieważ na zaproszenie syryjskiego rządu jest tam (rosyjskie) wojsko”.

W poniedziałek Niebienzia przyrzekł pomoc ze strony Syrii i wojsk rosyjskich, gdyby doszło do śledztwa OPCW. Zaprzeczył jednak, jakoby doszło do ataku chemicznego, i określił to jako sfabrykowaną informację.

We wtorek podczas posiedzenia Rady w sprawie Syrii Rosja zawetowała wniosek USA dotyczący nowego dochodzenia, mającego ustalić odpowiedzialność za ataki chemiczne w Syrii.

Wniosek Rosji w sprawie nowego śledztwa również nie został przyjęty przez Radę.

Posiedzenie RB ONZ przerwano do czasu rozpatrzenia wniesionego wcześniej projektu rezolucji Szwecji, który częściowo pokrywa się z propozycją Rosji w sprawie nowego śledztwa. (PAP)

fot.JUSTIN LANE/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

2119244588 views

REKLAMA

2119244681 views

REKLAMA

REKLAMA

2121041034 views

REKLAMA

2119244748 views

REKLAMA

2119244804 views

REKLAMA

2119244846 views