REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Świat Rosja. Amerykański biznesmen Michael Calvey usłyszał oficjalne zarzuty

Rosja. Amerykański biznesmen Michael Calvey usłyszał oficjalne zarzuty

-

Rosyjscy śledczy przedstawili w czwartek oficjalne zarzuty amerykańskiemu biznesmenowi Michaelowi Calvey’owi, założycielowi firmy inwestycyjnej Baring Vostok, działającej w Rosji od 25 lat. Zarzuty dotyczą oszustwa na dużą sumę, dokonanego przez grupę osób.

Jak podała agencja TASS, powołując się na źródło w organach śledczych, Calvey’owi przedstawiono zarzuty i również w czwartek śledczy mają zamiar przedstawić je pozostałym osobom objętym śledztwem. Są to współpracownicy Amerykanina, Rosjanie i obywatel Francji – łącznie pięć osób.

REKLAMA

Zarzuty wobec nich są analogiczne i dotyczą artykułu kodeksu karnego o “oszustwie na szczególnie dużą skalę”, dokonanego “w składzie grupy”. Artykuł ten przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności i grzywnę do 1 mln rubli (ok. 15 tys. USD).

Śledczy utrzymują, że Calvey dokonał malwersacji w wysokości 2,5 mld rubli (ok. 38 mln USD) na szkodę banku Wostocznyj, jednego z dużych banków regionalnych. Baring Vostok ma pakiet większościowy w tym banku (blisko 52 proc.). Inna kontrolowana przez Calveya firma wzięła w banku kredyt, który potem został zwrócony poprzez przekazanie bankowi akcji tej firmy. Śledczy twierdzą, że rzeczywista wartość owych akcji była kilkakrotnie niższa.

Calvey zapewnia, że zarzuty pod jego adresem są kłamstwem i wiąże je ze sporem pomiędzy nim a dwoma mniejszościowymi akcjonariuszami banku Wostocznyj. Śledztwo wszczęto po tym, jak jeden z nich zwrócił się do Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Amerykanin i jego współpracownicy zostali zatrzymani 15 lutego. Od tego czasu w obronie Calveya wypowiedziało się kilku szefów wielkich rosyjskich firm oraz rzecznik praw przedsiębiorców. Baring Vostok od 1994 roku zainwestowała ponad 2,4 mld USD w 70 projektów w różnych branżach. Były wśród nich czołowe obecnie rosyjskie firmy internetowe – koncern Yandex, sklep internetowy Ozon, serwis ogłoszeń Avito. (PAP)

fot.SERGEI ILNITSKY/EPA-EFE/REX/Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks