REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaŚwiatRosja. Adwokat Iwan Pawłow opuścił Rosję

Rosja. Adwokat Iwan Pawłow opuścił Rosję

-

Rosyjski adwokat Iwan Pawłow, założyciel grupy prawników Komanda 29, powiadomił we wtorek, że opuścił Rosję i wyjechał do Gruzji w związku ze wszczętą wobec niego sprawą karną. Pawłow reprezentował w procesach m.in. fundację opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

“Jestem teraz emigrantem, na razie w Gruzji” – napisał Pawłow w mediach społecznościowych. Dodał następnie: “zakazy, które zostały na mnie nałożone w związku ze sprawą karną, stopniowo uniemożliwiły mi pracę. Zabroniono mi posługiwania się środkami łączności i internetem, komunikowania się z klientami i niektórymi kolegami. Ogółem, zabroniono mi wszystkiego, bez czego praca adwokata nie może być skuteczna. Zakazy nie dotyczyły tylko jednego – możliwości wyjazdu z kraju. Był to znak pokazujący wyjście”.

REKLAMA

Adwokat zadeklarował, że wyjazd jest tymczasowy i że wróci do kraju. Zapowiedział także, że będzie kontynuował pracę, która stała się powodem zmuszenia go do wyjazdu.

W 2014 roku Pawłow założył grupę o nazwie Komanda 29 świadczącą pomoc prawną. Adwokat angażował się w sprawy karne dotyczące ujawnienia tajemnicy państwowej, zdrady stanu czy szpiegostwa. Komanda 29 nagłaśniała przypadki takich oskarżeń, z reguły – ze względu na specyfikę zarzutów – mało dostępne dla opinii publicznej.

Pawłow występował jako obrońca w tak głośnych postępowaniach, jak sprawa karna wobec byłego dziennikarza gazety “Kommiersant” Iwana Safronowa i naukowca Wiktora Kudriawcewa. Obaj zostali oskarżeni o zdradę stanu. Komanda 29 reprezentowała także w sądach założoną przez Nawalnego Fundację Walki z Korupcją (FBK). Wcześniej, po aneksji Krymu w 2014 roku, adwokaci Komandy 29 bronili osób, które zostały oskarżone o przekazywanie informacji na temat przemieszczania się rosyjskich wojsk.

W kwietniu br. Pawłow został zatrzymany i oskarżony o naruszenie tajemnicy śledztwa. Śledczy twierdzili, że adwokat ujawnił informacje na temat utajnionego świadka w sprawie karnej wobec Safronowa. Pawłowowi grozi kara do trzech miesięcy aresztu i pozbawienie statusu adwokata. Sąd zakazał mu posługiwania się telefonem i internetem. Ponad 40 rosyjskich adwokatów złożyło w sądzie w Moskwie apelacje dotyczące tej decyzji sądu.

Latem br. Komanda 29 zakończyła działalność po tym, jak na żądanie Prokuratury Generalnej Rosji zablokowana została strona internetowa organizacji.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

REKLAMA

2119269990 views

REKLAMA

2119270083 views

REKLAMA

REKLAMA

2121066436 views

REKLAMA

2119270149 views

REKLAMA

2119270205 views

REKLAMA

2119270246 views